Co dělat, když vás propustí

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Když přijdete o práci, je to vždy ponižující a nepříjemná zkušenost. Přinášíme pár zajímavých postřehů.

Nepalte mosty
Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit kontakty, které jste si během vašeho působení ve firmě vytvořili. Situace ve firmě by se mohla změnit k lepšímu, možná by vás mohli požádat, abyste se vrátili, nebo se někdo na vás bude chtít ve firmě zeptat, apod.

Udržte profesionální a srdečné vztahy, budete z toho možná později čerpat výhody.


Vyjednejte podmínky odchodu

Pokud vás propustí, je velká šance, že vám bude nabídnut jistý druh odstupného, obecně to bývá několik platů. Máte ale možnost vyjednat si výhod více. Klíčové je vystupovat co nejprofesionálněji. Apelujte na smysl pro „fair play“. Možná, že vašeho vedoucího opravdu velice mrzí, že vás musí propustit a bude k větší kompenzaci povolný. Nemáte co ztratit.

Víte, co podepisujete?

Pravděpodobně budete požádáni, abyste podepsali souhlas s vaším odstupným. Možná, že se budete muset upsat, že nebudete pracovat nějaký čas pro konkurenční firmy, apod. Buďte opatrní, protože některé požadavky mohou být nezákonné a nebojte se na to zeptat.

Vyhodili vás, nebo odcházíte?
Budete mít asi šanci rozhodnout, zda odcházíte, nebo jste vyhazováni. Prodiskutujte to v HR. Naše rada zní, nedávat výpověď, může vás to diskvalifikovat z jistých nezaměstnaneckých výhod a to, že vás propustí již s sebou nenese tak tvrdé stigma jako kdysi.

Získejte reference

Požádejte nadřízeného o referenci, možná bude vhodné, když si ji sami připravíte a váš nadřízený ji jen podepíše. Měla by zahrnovat výpis vašich aktivit a povinností ve firmě, dobu, po kterou jste byli zaměstnáni, a - pokud možno - něco pozitivního o vás.

Ukliďte své pracoviště a vyčistěte počítač od soukromých složek

Odstraňte veškeré soukromé kontakty, soubory a korespondenci.

Rozšiřte sítě

Nestyďte se dát lidem vědět, že jste přišli o práci. Někdy je výhodné udržovat styk i s bývalými kolegy, a to i s těmi, kteří také byli propuštěni.

Bděte

Dost lidí vezme svůj stav, jako možnost dát si pauzu nebo dokonce prázdniny. Na tom není nic špatného, zvlášť, když jste dostali odstupné. Ale je třeba znát míru, včas najít energii a zorganizovat si čas k hledání nové pozice.

Hlavu vzhůru!

Nebuďte zklamaní. Ventilujte se svým přátelům, dovolte si strávit pár dní ve špatné náladě, ale nenechte se těmito pocity ovládat. Neznamená to, že jste zklamali, nebo že jste nežádoucí.

-av-
Zdroj: Wetfeet.com - americký portál s nabídkami zaměstnání a informacemi o trhu práce
Zobrazit přehled článků ze zdroje Wetfeet.com
Štítky: Firemní kultura

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace