Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, aneb návrat do firmy není nikdy snadný...

Společnost E-Consulting Czech se snaží oslovit potenciální zaměstnance příběhem zaměstnance, který se do firmy po letech vrátil. Je to správná cesta? Přečtěte si příběh jedné zaměstnankyně a zapojte se do ankety na konci článku. Na tři vylosované výherce čeká roční předplatné portálu HR News zdarma.

Jana Škardová pracovala ve společnosti E-Consulting Czech v letech 2007 až 2009. Nyní se rozhodla se k nám opět vrátit. Každému je asi jasné, že to není jednoduché rozhodnutí a že vyžaduje velký kus odvahy a odhodlání. Proto jsme se rozhodli položit Janě pár otázek, protože její příběh rozhodně není nudný …

Jano, proč jste se rozhodla před lety z E-Consultingu odejít?

Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, není na to vůbec jednoduchá odpověď. Neměla jsem nějaký jednoznačný důvod, který by způsobil, že bych si řekla tak a teď tady končím. Spíše souhra okolností. E-Consulting bylo moje první zaměstnání a zároveň jsem ještě studovala denní studium vysoké školy, což byla velká zátěž a nebylo to jednoduché skloubit dohromady. Druhým faktorem byla tehdejší situace v E-Consulting, firma byla v přerodu, hledala určitou stabilizaci a řada lidí odcházela, takže jsem měla pocit, že i já dělám správně. A v neposlední řadě, svoji roli hrálo i to, že to bylo moje první zaměstnání. Člověk má tendenci objevovat nové.

Jak se Váš profesní život dále vyvíjel?

Za 6 let jsem vystřídala 3 zaměstnání. Moje další profesní zkušenosti byly, do určité míry, rozčarováním. Zjistila jsem, že řada věci, které jsem brala v E-Consulting jako samozřejmost, tak v jiných firmách úplná samozřejmost není.

Co například?

Způsob plánování práce. Již tehdy jsem byla zvyklá z E-Consultingu na týdenní plánování práce a přišlo mi to jako samozřejmost. Bohužel jsem zjistila, že jinde se dělá práce často ad-hoc. Týká se to i nastavení komunikace s klientem a plánování vzdělávání zaměstnanců. Mrzí mě, že přestože prakticky každá firma deklaruje novým zaměstnancům jako benefit možnost růstu. Jsou to často prázdná slova. Měla jsem cíl, stát se účetním seniorem, ale přes moji velkou snahu se systematicky vzdělávat a tvrdě pracovat, se mi to nepovedlo. Důvod byl prostý, nebyl zájem zvyšovat počet seniorů.

Co Vás přimělo k úvaze, že byste se chtěla do E-Consulting vrátit?

Jak už jsem řekla, vystřídala jsem 3 zaměstnání a do nového místa jsem vždy vstupovala s velkým očekáváním, bohužel žádné z těchto zaměstnání moje očekávání nakonec nesplnilo a to především v šanci se posunout dále. Když jsem se potřebovala seznámit s nějakou legislativní novinkou, tak jsem šla paradoxně na web E-Consultingu, kde jsem většinou našla, co jsem potřebovala. Díky tomu jsem byla vlastně stále v kontaktu s tím, jak se E-Consulting vyvíjí a mění. Líbilo se mi to a uvědomila jsem si, že v E-Consultingu je cesta „asistent  – junior – senior“ otevřená a reálná pro každého, kdo prokáže odpovídající znalosti a schopnosti.

Co jste si z těch 6 let přinesla pozitivního?

Především zkušenost a poznání, že všude je chleba o dvou kůrkách. Důležité je také si uvědomit, co člověk chce v životě dělat, čeho chce dosáhnout a co mu dělá radost. Pro mě bylo třeba dobré si uvědomit, že je důležitá specializace. V jednu dobu jsem chtěla dělat účetnictví i mzdy a být tak univerzálnější, ale zjistila jsem, že to není správná cesta. Uvědomila jsem si, že je lepší být odborníkem na jednu konkrétní oblast.

Jak bylo těžké se pokusit vrátit do E-Consultingu?

Výhodou bylo, že jsem se před lety s firmou rozešla v dobrém, ale i tak, není jednoduché se odhodlat zvednout telefon a říct, že bych se chtěla vrátit. Pomohlo mi, že jsem mohla zavolat Gábinu Karáskovou, kolegyni, s kterou jsem během svého působení v E-Consultingu spolupracovala a zjištění, že firma má zájem, abych se vrátila. Ale nic není zadarmo. Prošla jsem samozřejmě standardním procesem ověření odborných znalostí jako kterýkoliv jiný běžný uchazeč a jelikož jsem uspěla, mám tu čest být zpět.

Jano, jak na Vás E-Consulting Czech po letech působí?

Jako firma, která klade důraz na využívání nejmodernějších technologií, která přešla z týdenního na denní plánování. Velký kontrast je znát především proti době, kdy jsem odcházela, nyní je tým mnohem větší a hlavně je stabilnější. Díky tomu také funguje i  propracovaný systém vzájemné zastupitelnosti. Ale samozřejmě, že platí, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, ale to je moc dobře, protože E-Consulting se za ta léta hodně posunul a těším se na práci a nové výzvy, které mě zde čekají, včetně mého zájmu stát se rychle účetním seniorem.

 

Anketa: Jaké máte zkušenosti Vy?

Společnost E-Consulting Czech se snaží oslovit potenciální zaměstnance příběhem zaměstnance, který se do firmy po letech vrátil. Odpovězte na anketní otázky a soutěžte o roční předplatné HR News zdarma. Tři výherci budou zveřejněni po skončení soutěže. Soutěž trvá do 10. října 2015.

Anketa byla ukončena. Roční předplatné HR News vyhrávají paní Simona B. ze společnosti BlueLink, pan Jan K. ze společnosti Autocont a paní Adéla L. ze společnosti Hoval. Výhercům gratulujeme!

Rádi bychom poděkovali všem, kteří na náš článek reagovali. Bylo pro nás zajímavé zkusit, zda toto téma někoho zaujme natolik, aby na anketu reagoval. Počet odpovědí byl pro nás příjemným překvapením. Anketa ukázala, že využití příběhu zaměstnance, který se do firmy vrátí, není běžnou záležitostí, ale je to pro nábor zajímavá alternativa. Dokonce, někteří z Vás i s portfoliem zaměstnanců, kteří firmu opustili, aktivně pracují a udržují s nimi dlouhodobě kontakt. Zároveň však Vaše odpovědi také ukázaly, že opětovný návrat do firmy není vždy jednoduché rozhodnutí a předpokládá určitou kvalitu firemní kultury a charakter zaměstnance. K původnímu odchodu byly nějaké pádné důvody a o to pádnější musí být důvod k návratu. Je to volba, která není pro každého," zhodnotil výsledky ankety Jaromír Holub za společnost E-Consulting Czech.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace