Firmy tvrdí, že zaměstnanci více kradou

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Podle nových průzkumů se ukazuje, že je na vzestupu kriminalita zaměstnanců od vážnějších podvodů až po odcizování kancelářských potřeb nebo drobných produktů. Zaměstnavatelé jsou přesvědčeni, že jejich zaměstnance k tomuto chování vedou finanční obtíže, nebo očekávání propuštění.Je překvapivé, že se prokazuje, že přečiny páchají většinou lidé, na které je kládena největší důvěra.

Asi 20 % zaměstnavatelů nedávného amerického průzkumu tvrdilo, že se krádeže v poslední době stávají středním až velkým problémem. Manažeři a vedoucí pracovníci z téměř 400 amerických firem v průzkumu představovali řadu oborů a různě velkých firem a na otázku, zda si všimli v nedávné době podvodných transakcí nebo chybějící hotovosti, řeklo ano 18 %.


24 % respondentů si také všimlo zvýšení krádeží nepeněžních položek. V roce 2007 ztratily firmy tímto způsobem 2,4 mil. USD, v roce 2005 to bylo 1,7 mil. USD (průzkum asi 5400 firem po celém světě).


Zaměstnavatelé jsou horkými kandidáty pro krádeže, protože zaměstnanci znají jejich systémy a slabiny a mohou si počkat na vhodnou příležitost. Eliminace výhod, jakými jsou zaměstnanecké slevy nebo oslavy, mohou problém jen stupňovat. Neznamená to, že se mimo krizi nekradlo, ale toto téma vždy posílí hlavně v méně příznivých ekonomických dobách.


Studie z roku 2007 od PricewaterhouseCoopers ukazuje, že zaměstnanci s průměrnou délkou pracovního poměru 7 a půl roku jsou odpovědni za 25 % všech zjištěných interních podvodných praktik. Až 85 % pachatelů představují muži, 44 % se pohybuje mezi 31 – 40 roky věku, 38 % je držiteli přinejmenším bakalářského titulu a 12 % vyššího vzdělání.


Průzkum, který byl udělán začátkem tohoto roku, a týkal se 24 velkých obchodních firem s více než 2,3 mil. zaměstnanců, ukazuje, že zhruba jeden z každých 28 zaměstnanců byl v roce 2007 přistižen při krádeži, což je téměř 18% nárůst oproti roku 2006.


Nejlepší obranou zaměstnavatelů je v tomto případě prevence. Instalace videokamer a dalších monitorovacích nástrojů může také pomáhat v prevenci, pokud je zákonem povoleno jejich užití.

-av-

Zdroj: The Wall Street Journal Online - server prestižního amerického ekonomického deníku
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Wall Street Journal Online
Štítky: Firemní kultura

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace