Jak se vypořádat se závistí kolegů

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Pracuji v jisté společnosti 8 měsíců. Během 6 měsíce jsem musela podstoupit chirurgický zákrok a celé to trvalo 5 týdnů. Jsem jediná osoba v pozici zaměstnaná na plný úvazek. Moje spolupracovnice je ve společnosti 18 měsíců. V 8 měsíci jsem byla zhodnocena a povýšena. Kolegyně se pak začala chovat velice chladně. Dělá stejnou práci, jen na poloviční úvazek. Dříve jsme spolu chodily na oběd a probíraly práci, ale ty časy jsou pryč. Bojím se, že se bude snažit mou pozici ve firmě nějakým způsobem sabotovat. Co mám dělat ?

Odpověď:

Byla ta osoba zodpovědná za vaši práci, když jste byla mimo? Ocenila jste její práci a námahu slovně? Dostala za práci navíc finanční kompenzaci? Pokud ano, tak musí mít pocit, že je to velice nefér, obzvlášť po vašem povýšení – pokud ona při svém 50% úvazku na toto neměla nárok. Pokud ale nic z toho není pravda, pak je vaše situace typickým případem závisti.

Pokud naznačíte zaměstnavateli své obavy, pravděpodobně se vás bude ptát, proč máte mezi sebou konflikt. Zvažte možnou reakci – vaše studená kolegyně bude pak opravdu naštvaná. Pokud závidí, bude se cítit trapně, pokud celou věc oznámíte. Bude mít tendence říkat věci, které by mohly omluvit její chování. To vaši situaci nezlepší. Když zvolíte přímý přístup, bude lepší šance dostat se ke kořenům věci. V klidu se jí zkuste zeptat, zda jste ji nějak neurazila. Pokud bude říkat, že ne, nenaléhejte příliš a berte to tak, že je tedy vše v pořádku a také se k ní tak chovejte. Pokud bude kritizovat něco, co jste udělala, naslouchejte pozorně. Nepřerušujte ji a nechte ji ventilovat svůj vztek. V žádném případě nezmiňujte nic o tom, zda vám závidí vaši pozici.

Další možnost je nedělat nic a doufat, že to přebolí. Ale to se může vléct a dlouho vám oběma znepříjemňovat život.

Pokud jí dovolíte zachovat si svou tvář tím, že nebudete přímo zmiňovat její závist a zaměříte se na něco, co jste udělala špatně, budete mít větší šanci vyčistit vzduch.

-av-

Zdroj: The Business Journals - novinky z oblasti podnikání a obchodu z jednotlivých regionů USA
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Business Journals
Štítky: Firemní kultura

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace