Konta pracovní doby jsou složitá

Vytisknout

Konta pracovní doby měla firmám usnadnit plánování směn. V praxi však vše zůstává při starém. Systém je složitý, a tak se k němu firmy uchylují jen zřídka. Odrazuje je i počáteční složitá administrativa.

U každého zaměstnance je nutno vést účet pracovní doby, každý týden vykazovat rozdíl mezi stanovenou a skutečně odpracovanou dobou. Dále se musí vést zvláštní účet mzdy každého zaměstnance.

Konto pracovní doby by mělo být výhodné pro zaměstnance. Mají stálou mzdu i v měsících, kdy pracují méně, ta navíc nesmí klesnout pod 80 procent měsíční mzdy z dřívějška.

Případné přesčasy, které se během používání konta nastřádají, musí firma zaměstnanci doplatit. Je-li to však naopak a zaměstnanec odpracoval méně hodin, než odpovídá pracovní smlouvě, už nemusí nic z vyplacené mzdy vracet.

Na konta se skepticky dívají i odbory, podle nichž lze problém řešit mnohem elegantněji. Na mysli má nerovnoměrné rozvržení pracovní doby, které existovalo již dávno před konty.

-hp-
Zdroj: iDNES.cz - přední český zpravodajský portál
Zobrazit přehled článků ze zdroje iDNES.cz
Štítky: Pracovní doba
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace