Koučování a angažovanost zaměstnanců

Vytisknout

Eva Jedličková - Head and Heart

Článek je určen vám, které zajímá, jak mít ve firmě či v týmu co nejvíce pracovníků, kteří dávají do své práce nejen hlavy, ale i srdce, kteří udělají i něco nad rámec popisu práce, takových, kterým se říká angažovaní zaměstnanci.

Nedávno se na mě obrátila menší obchodní firma, která chce zvýšit iniciativu svých lidí. Další zákazníci přišli s potřebou nastavit akční plán, jelikož jim vyšel špatně průzkum spokojenosti zaměstnanců.

Obě firmy mají něco společného – pracovníci v nich ztrácejí energii, což se odráží na výsledcích. Ve stejném období se objevil nový klient, zapálený pracovník, kterého baví jeho práce a přesto nyní jeví všechny známky vyhoření.

V té chvíli jsem si kladla otázku – jak zajistit vlastně TO, co činí náš výkon dlouhodobě udržitelný? Co je potřeba, abychom měli výsledky a zažívali v práci radost? Spojila jsem své zkušenosti z práce kouče a konzultanta a zdroje v literatuře, které se mi v poslední době – nikoliv náhodou – dostaly do ruky.

A tak bych se ráda podělila o náměty k rozvoji naší schopnosti pracovat s vnitřní energií. Odpověď na požadavek mých klientů totiž vypadá jednoduše – pracovníkům chybí energie. Moji klienti vlastně potřebují najít způsoby, jak energii vyvolávat a udržovat.

Doba vytváří tlak na neustálý vysoký výkon, úkoly jsou komplexní, časté jsou změny, což je pro člověka energeticky náročné. Už víme, že nemá smysl si namlouvat, že to někdy bude jiné. A je užitečné i tak dobře fungovat.

Práce s energií – jak se v tom vyznat

Systém, o který se s vámi chci podělit, přináší manažerům, HR pracovníkům, ale i jednotlivcům jazyk a logiku, jak o těchto věcech mluvit a v jakých oblastech s lidmi pracovat. Může být inspirací pro vytvoření komplexního akčního plánu pro každého z nás, ale také pro tým či firmu.

Jednoduchý, logický a ucelený systém, se kterým přišli Jim Loehr a Tony Schwartz rozděluje kapacitu naší celkové energie do čtyř oblastí. Které to jsou?

 1. Fyzická – tohle je opravdu základ, bez toho, abyste byli fyzicky energizovaní, doslova nikam nedojdete. Pro vaši celkovou energii tato oblast dodává kvantitu, říkáme, že máme málo nebo hodně energie.
 2. Emoční – tato oblast jednoduše přináší naší energii kvalitu, umíme říci, zda je něco příjemné či nepříjemné.
 3. Mentální – tato oblast energie určuje, jak zaměřujeme svoji pozornost, tedy máme zaměření široké nebo úzké, navenek nebo dovnitř.
 4. Spirituální – tato oblast je pro nás nejvíce zásadní. Sem patří to, že víme, co pro nás má smysl, jaké hodnoty v našem životě máme. Když máme možnost žít a pracovat s nimi v souladu, budeme mít energii věci dělat dlouhodobě, budeme mít výsledky a spokojenost zároveň.

Na co tedy dbát, když budete chtít pracovat na udržování energie své nebo svých lidí?

Nejdřív popíšu doporučení obecně, a pak nabídnu několik otázek, kterými můžete u vás začít.

 1. Zapojte všechny čtyři oblasti energie
  Typický pracovník dnešní doby je obvykle přetížen podněty v oblasti emocionální a mentální. Energii fyzické a spirituální se často nevěnujeme cíleně nijak. Oba tyto stavy mají na celkovou úroveň energie negativní dopad. Představte si to jako se svaly, ty, které přetěžujete, se unaví, hrozí jim úraz. A ty, které využíváte málo, ty naopak zakrní.
 2. Vyvažujte energetický výdej s obnovou energie
  Znamená to tedy, že potřebujeme zvolňovat a zastavovat se, uvědomovat si více, jak se cítíme a co potřebujeme. O této nutnosti jsem psala ve článku Koučováním ke spokojenosti a udržitelným výsledkům. Ti, kdo se zabývají energií, jednoznačně tvrdí – přestávka má stejnou hodnotu a důležitost jako výkon.

Jak na to konkrétně jít

 • Palivem výkonu je smysl. Tím, že děláme věci, které nám smysl dávají, značně navýšíme energii v oblasti spirituální. Důležité je také to, že pracujeme v souladu se svými hodnotami.
 • Emocionální energii obnovujeme, když děláme věci, které nás baví, když zažíváme radost. Je třeba umožnit lidem pozitivní emoce.
 • Přestávka a odpočinek jsou stejně důležité jako výkon. Přestávky slouží nejen pro energii fyzickou. Když střídáme intenzivní myšlení s pauzami obnovujeme energii mentální.

Co jsme zvolili s klienty pro začátek práce s energií ve výše zmiňovaných příkladech?

 1. Majitelé menší firmy si s pomocí kouče definovali, na jakých hodnotách jejich firma opravdu stojí (nikoliv by měla stát, v tom je obrovský rozdíl) a popsali stručné smysluplné měřitelné poslání. Přála bych vám zažít, jakou energii to přineslo jim samotným a následně i jejich lidem, když jim poslání (aneb smysl jejich existence) komunikovali.
 2. U druhé – větší mezinárodní firmy – se jako nejpalčivější také jeví otázka smyslu práce, ten se vytratil v kolotoči změn, kterými firma v poslední době prošla. Jestli top management bude ochoten investovat vlastní energii a začne víc a jinak mluvit s lidmi, to zatím není jisté. Na co zatím odvahu mají, je rozšířit firemní benefity, které směřují do oblasti energie fyzické. Určitě i tohle něco přinese, ale…
 3. A klient – manažer bez energie, ten se opravdu potřebuje zastavit. Podle mých koučovských zkušeností vím, že už pokus o samotné zastavení přináší velké objevy (více článek Koučováním ke spokojenosti a udržitelným výsledkům).

Ať tedy chcete nebo ne, energie je nejdůležitějším zdrojem pro trvale udržitelný výkon jednotlivců a organizací. Každá myšlenka, pocit a aktivita má na naši energii dopad. Jak se budeme vyčerpávat, jak se naučíme energii udržovat a doplňovat, to je opravdu na každém z nás.

A co vy? Jak jste na tom s energií? Co děláte pro její udržování v jednotlivých energetických oblastech.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Zaujal Vás tento článek? Objednejte si služby tohoto dodavatele na EduCity.cz a jako členové Klubu EduCity můžete získat něco navíc.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace