Lhář! Lhář!

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Článek se zaměřuje na problematiku takzvaných „nevinných“, každodenních lží. Jako některé z důvodů proč lidé lžou, uvádí například snahu vyhnout se konfliktu či hněvu druhé osoby, ale také touhu po moci, neochotu připustit chyby či. Příčinou může být také to, že lhoucí osoba nechce zranit něčí city nebo nechce čelit nepříjemné skutečnosti. Lež může být také zdůvodňována tím, že dotyčný nechce „rozhoupat společnou loď“ a doufá, že se problém vyřeší sám. Za nepravdou může často sice stát dobrý úmysl, často je však jejím zdrojem sebestřednost a příliš velké ego. Lze se lhaní vyhnout a zachovat se v takových situacích se ctí?

Velmi často ano, vyžaduje to však úsilí. Lidé, kteří jsou zvyklí lhát, musejí nejprve změnit své uvažování – často totiž považují lež za metodu přežití. Musejí porozumět tomu kdy a proč neříkají pravdu – jaké jsou motivy, které je vedou k rozhodnutí lhát. Jaké obavy či strach za lží stojí? Proč věří, že lež přinese lepší výsledek? Po pečlivém prozkoumání a zhodnocení těchto poznatků je pak lze využít ke změně způsobu rozhodování. Před tím, než reagujeme, je také nutno zvážit všechny možné způsoby reakce – lež může být výsledkem ukvapeného rozhodnutí.

Odstranit způsob uvažování vedoucí ke lhaní vyžaduje stálou praxi a procvičování. Máme-li dostatek vnitřní jistoty a klidu, jsme schopni jednat lépe než ve stresu, vzteku či vzrušení. K udržení klidu je dobrou pomůckou dobrý časový rozvrh činností.Ostatní lidé mohou být jakýmsi naším zrcadlem – reagují negativně na naši neustálou prezentaci „naší verze pravdy“. Měli bychom si také zvyknout omluvit se, uděláme-li chybu, zapomeneme-li na něco atd. K čestnému jednání můžeme hledat každodenní inspiraci v lidech či citátech. Je také třeba se stále soustředit na to, abychom dosáhli takového přístupu a jednání, který jsme si předsevzali.
Zdroj: Ivy Sea Online - portál americké poradenské společnosti Ivy Sea Inc.
Zobrazit přehled článků ze zdroje Ivy Sea Online

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace