Pozor na ústa

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Pamatujete si, když jste jako děti poprvé použili nevhodná slova a maminka vás okřikla, abyste si dávali pozor na pusu? Pravděpodobně ano. Rodiče totiž již tehdy věděli, že nevhodné výrazy nejsou jen neslušné, ale také vedou ke špatným výsledkům. Naše slova mají určitý dopad. Tuto skutečnost bychom měli mít na paměti. Ne nadarmo říká jedno staré přísloví, že jazyk má v sobě moc života i smrti.

Zamyslete se nad tím, jak vaše slova ovlivňují vás i vaše okolí, jaké výsledky přinášejí vašemu životu. Článek přináší několik příkladů, jak lidé sabotují sebe samotné pomocí slov, spolu s radami, jak se tomu vyvarovat.

- Pomluvy. Zjistili jste někdy, že vás druzí pomlouvají? Vzpomeňte si, jak jste se cítili. Nikdy nepomlouvejte. Když budou druzí lidí chtít, aby o nich ostatní něco věděli, řeknou jim to sami.
- Fámy.
Představte si, jak se mohou lidé cítit, když zjistí, že o nich rozšiřujete nepravdivé informace. Nemáte-li nic hezkého, co byste řekli o druhých, neříkejte nic.
- Lhaní. Když budete lhát, lidé vám přestanou věřit. Držte se pravdy. Pokud vám nebude příjemné o pravdě mluvit, nemluvte.
- Shazování. Pokud budete neustále shazovat ostatní, utečou před vámi. Snažte se o druhých mluvit dobře. Zdůrazňujte jejich klady, nikoli zápory.
- Stěžování na chudobu. Zdůrazňováním své špatné finanční situace ostatní odradíte. Nemluvte o tom, co si můžete dovolit. Když si něco nemůžete dovolit, nemluvte o tom.
- Vychloubání. Vychloubačné lidi mají ostatní tendenci buď trumfnout, nebo ignorovat. Buďte pokornější. Snažte se začínat co nejméně vět zájmenem Já.
- Kárání. V lidech způsobuje podlézavost. Navíc začínají pochybovat o vašich úsudcích. Dávejte si pozor, aby váš jazyk zůstal čistý.

-kk-

Zdroj: The CEO Refresher - americký server věnovaný managementu
Zobrazit přehled článků ze zdroje The CEO Refresher
Štítky: Firemní kultura

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace