Případová studie: Rozvoj leadershipu ve společnosti Tesco

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Pracovní role v britské maloobchodní společnosti Tesco pokrývají oblasti od rozvoje byznysu, řízení dodavatelského řetězce a marketingu až po finance, provoz prodejen a personální řízení. Každá z těchto oblastí vyžaduje vůdcovské dovednosti, které se firma snaží rozvíjet napříč celou organizací - od pracovníků na prodejnách po představenstvo. Strukturou leadershipu a jeho rozvoje v Tesku se blíže zabývá případová studie s názvem Developing appropriate leadership styles, kterou publikoval přední britský portál pro studenty a učitele obchodních škol The Times 100 Business Case Studies.

Program rozvoje leadershipu ve společnosti Tesco vymezuje nejen znalosti a dovednosti, ale také osobnostní charakteristiky a typy chování, které od svých lídrů očekává. Hledá lídry, kteří budou pozitivní, sebevědomí, přirození a dokáží inspirovat a povzbuzovat své týmy. Jednou z klíčových součástí programu je podpora sebereflexe, která zaměstnancům pomáhá nacházet jejich silné stránky a spojovat je s dlouhodobým úspěchem firmy.

Pracovníci se učí, jak v různých situacích uplatňovat různé vůdcovské styly. Zároveň se však drží společných kritérií, tzv. critical success factors (CSFs), jejichž cílem je budovat pomocí rozvoje leadershipu silný a udržitelný byznys. Některé z těchto faktorů se týkají všech zaměstnanců, konkrétně zaměření na zákazníka, osobní integrita, drive pro dosahování výsledků, týmová práce a rozvoj sebe i ostatních. Další kritéria se pak vztahují ke specifickým pracovním rolím a zahrnují například analytické myšlení a rozhodování, řízení výkonnosti, řízení změn nebo získávání oddanosti.

Firma vede všechny své manažery k tomu, aby šli příkladem. Znamená to umět motivovat, řešit problémy a budovat silné týmy. Velmi se při tom osvědčila 360stupňová zpětná vazba. Zaměstnanec, který začíná u regálů, může organizací postupovat do pozic s vyšší autoritou a odpovědností.

-kk-

Zdroj: The Times 100 - britský portál pro studenty a učitele obchodních škol, případové studie věnované řízení firem
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Times 100

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace