SHRM: Multikulturní týmy potřebují globální trénink

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Při zvažování charakteristik, výběru a vzdělávání lídrů a členů multikulturních týmů je třeba se zaměřit spíše na globální než mezikulturní pohled. Vyplývá to ze studie Society for Human Resource Management (SHRM) s názvem Managing Multi-Cultural Teams: From a Cross-Cultural to a Global Perspective.

„Globální perspektivou se rozumí integrace všech kulturně odlišných a geograficky rozptýlených zaměstnanců do jednoho týmu nebo jednotky. Znamená to přijmout globální identitu paralelně s místní či národní identitou,“ vysvětlila vedoucí studie Miriam Erezová z Fakulty průmyslového inženýrství a managementu při Technion-Israel Institute of Technology. Zatímco globální lídři tudíž vykazují vysoký stupeň globální identity a vidí se jako součást globální pracovní skupiny, lídři s mezikulturní perspektivou nemusejí nutně chápat sami sebe jako součást více než jedné kultury.

Multikulturní lídr by tedy měl projít tréninkem globální perspektivy, který bude zahrnovat globální pracovní hodnoty a normy chování a praxi v globálním leadershipu prostřednictvím simulovaných virtuálních týmů. Programy by měly zahrnovat také 360stupňovou zpětnou vazbu, do níž se zapojí členové týmu, kolegové, školitelé a zkušení globální manažeři. Dále by měl navazovat rozvojový program složený z mentorování, virtuálních multikulturních týmů, možností komunikace s lidmi z jiných zemí a návštěv globálních pracovišť.

Výzkum vychází ze dvou webových dotazníků. Do prvního se zapojilo 282 studentů MBA z osmi univerzit v šesti zemích, kteří pracovali čtyři týdny v 73 virtuálních multikulturních týmech. Do druhého se zapojilo 274 zaměstnanců pracujících v 55 kontinuálních multikulturních týmech v devíti nadnárodních organizacích.

Celá studie je k dispozici ke stažení na stránkách SHRM zde.

-kk-

Zdroj: HRreview - britský portál pro manažery lidských zdrojů
Zobrazit přehled článků ze zdroje HRreview

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace