UniCredit Bank otevřela firemní školku

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Děti zaměstnanců UniCredit Bank začaly od září chodit do nové firemní školky v blízkosti pražské centrály společnosti. Školka je určena pro děti od 18 měsíců a zatím nabízí třicet míst, celková kapacita je však osmdesát dětí. K dispozici bude každý den včetně letních prázdnin od 8 do 18 hodin. O děti se stará kvalifikovaný personál společnosti, která realizovala již několik projektů firemních školek v tuzemských firmách, a zajišťuje přípravu na základní školu v zákonem stanoveném rozsahu. Jeden pedagog má na starosti maximálně 12 dětí.

Nad rámec zákonných požadavků jsou pro děti připraveny i další aktivity pro jejich zdravý rozvoj a zábavu, například návštěvy solné jeskyně, plavání, jízda na koních, doprovodné kroužky a 3x týdně výuka angličtiny. Kromě pravidelné docházky mohou rodiče využít i hlídací koutek, který je součástí školky.

„Snažíme se podporovat zaměstnance-rodiče a pomáháme jim udržet v harmonii jejich rodinný a pracovní život,“ uvedl personální ředitel UniCredit Bank Maurizio Ciaiolo v tiskové zprávě. Zároveň dodal, že vedle školky poskytuje firma svým zaměstnancům i alternativní program na podporu návratu rodičů zpět do pracovního procesu.

Firemní školku mají v České republice přibližně tři desítky společností. V Praze je to například Seznam.cz, Siemens, Raiffeisenbank, Českomoravská stavební spořitelna, finanční skupina J&T nebo Akademie věd ČR. E.ON má firemní školku v Českých Budějovicích, Vítkovická nemocnice ve Vítkovicích, Krajský úřad v Brně v Brně, Linet v Želevčicích u Slaného. Personální ředitelka výrobce nemocničních lůžek Linet, který patří k průkopníkům firemních školek u nás, Vladimíra Michnová uvedla pro server HRNews.cz, že nejobtížnější je v Česku vybudovat firemní školku z legislativního hlediska. Je totiž třeba splnit podmínky školského zákona, zákona o péči o zdraví lidu či zákona o živnostenském podnikání.

Legislativně jednodušší variantou péče o děti zaměstnanců v ČR se mají stát takzvané dětské skupiny, jejichž vznik mimo Prahu podpoří evropské fondy. Věcný záměr zákona, který upravuje podmínky zřízení tohoto nového typu zařízení péče o děti předškolního věku, schválila vláda již 22.8.2012. Ještě před koncem letošního roku pak Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásí výzvu k předkládání projektů zaměřených na zřízení a provoz dětských skupin. Firmy, které se rozhodnou pro zřízení dětských skupin, si budou moci část nákladů na jejich zřízení a provoz odečíst z daní.

Jiné společnosti, jako například Telefónica Czech Republic nebo Česká spořitelna, sázejí v otázce rychlejšího zapojení rodičů do pracovního procesu na finanční podporu. Zaměstnankyně společnosti Telefónica Czech Republic, které se rozhodnou vrátit do práce ihned po mateřské dovolené, tedy po 28 kalendářních týdnech, získají finanční příspěvek ve výši osm tisíc korun měsíčně na pokrytí nákladů na zajištění péče o děti do 2 let. V České spořitelně má každá maminka na nemanažerské pozici nárok na příspěvek na hlídání pět tisíc korun na každé dítě do 5 let.

Aktuální názory představitelů HR předních tuzemských firem na možnosti podpory zaměstnanců-rodičů si můžete přečíst v následujících rozhovorech pro server HRNews.cz.

Rozhovor s Lubošem Tejklem, ředitelem úseku Lidské zdroje České spořitelny

Rozhovor s Ctiradem Lolkem, personálním ředitelem společnosti Telefónica Czech Republic

Rozhovor s Vladimírou Michnovou, personální ředitelkou LINET Group S.E.

Rozhovor s Janou Skalkovou, Senior specialistkou vzdělávání v ČSOB

-kk-

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace