Zaměstnanci se požírají navzájem...?!

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Manažer Mathew Russo objevil, že největší překážkou v jeho cestě, největší výzvou je kultura jeho podniku. Týmy soutěží mezi sebou o obchody, o talenty, o zdroje. Podnik zastává teorii, že konkurence funguje uvnitř společnosti stejně dobře jako vně, na trhu. Týmy jsou zodpovědné za své vlastní výsledky, na kterých závisí jejich odměna. Dostanou více, když sníží náklady a zvýší ceny. Problém nastane, když mají udělat něco nového. To obnáší průzkum, který ovšem nikdo nezaplatí, protože není v zájmu týmu, pouze v dlouhodobém zájmu podniku. Když je vhodný člověk na tuto práci v jiném týmu, „půjčující“ tým si vynutí poplatek, což je dražší než když tým použije vlastního méně vhodného člena. A i když existuje mnohem levnější řešení, klient na něj může zapomenout, jelikož pro individualistické týmy jeho dlouhodobá spokojenost příliš neznamená.

Zmíněný manažer si stěžuje, že více času lidé stráví interním vyjednáváním než kreativní prací a že priority (nejdřív tým, pak podnik a nakonec klient) jsou postavené na hlavu. Pravou obětí však není jen klient, ale i podniková kultura, kde nemáte kolegy, ale pouze konkurenty. 95% pracovníků však tuto kulturu nenávidí a hnusí se jim interní boje. Podniky, které prosazují tuto kulturu, tak činí, protože se domnívají, že každý chce především peníze a že nejlepším motivačním činitelem je vlastní ego. Obojí je špatně. Podle průzkumů jsou lidé šťastní díky aktivitám, které vedou k většímu cíli, než jsou oni sami. Vítězí ty podniky, které získají naši představivost a nadšení pro něco mnohem většího a vzrušujícího, než jsou peníze a my sami.
-ba-
Zdroj: Fast Company - portál předního amerického magazínu pro manažery
Zobrazit přehled článků ze zdroje Fast Company
Štítky: Firemní kultura

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace