Jak díky vysoké finanční gramotnosti zvýšit stabilitu a produktivitu zaměstnanců

Ve škole jsme se naučili mnohému, ale na finanční gramotnost se zcela zapomnělo! Jen si zkuste vzpomenout, kdy jste naposledy použili integrály nebo odmocniny. Já osobně pouze ve škole a to už je pěkná řádka let. A kdy jste naposledy použili peníze, platební kartu nebo nejnovější služby Apple Pay či Google Pay? A teď ruku na srdce. Co vás o penězích škola naučila?

Finanční gramotnost - Finly company

Troufám si říct, že vůbec nic!

Absence finančního vzdělávání nás často stojí nemalé peníze a doplácí na to i zaměstnavatelé. Mnohdy si neuvědomují, jak velký vliv má na práci personalistů.  A nemluvím zde jen o pracovnících výroby nebo skladů, ale týká se to i vysokoškolsky vzdělaných. Vždyť ani na VŠ se finanční gramotnost nevyučuje, takže se učíme až v životě systémem pokus omyl a často je to velmi drahá škola.

Připravil jsem pro vás 3 konkrétní případy ze 6, kdy vysoká finanční gramotnost zaměstnanců usnadňuje personalistům život. Tyto i další témata najdete v dopoledním programu pro personalisty, kde si povídáme, inspirujeme se a vzájemně si předáváme zkušenosti.

1. Finanční benefity

Ti z vás, kteří mají na starost benefity a mluvíme o příspěvcích na penzijní nebo životní pojištění, je vaším cílem zapojit do programu co nejvíce zaměstnanců. Tím má tento benefit vyšší význam (daňovou úsporu) pro společnost, nevyjímaje přínos pro zaměstnance samotné. Vynechám postup administrace, ale zaměřím se na váš cíl, tedy dosáhnout co nejvyššího zapojení ze strany zaměstnanců. Existují dvě cesty.

  1. O spuštění můžete informovat formou e-mailu nebo ve firemním časopisu. Popíšete, jak finanční benefit funguje, kolik je příspěvek, sepíšete jeho výhody pro zaměstnance a vyzvete je k zapojení. Pak čekáte, kolik zaměstnanců se přihlásí, popř. zodpovíte jejich dotazy.
  2. Nebo zaměstnance pozvete na představení (kurz, školení) benefitního programu, kde získají kompletní povědomí, jaké jsou rozdíly mezi penzijním a životním pojištěním. Naučíte je, která možnost je pro koho výhodnější nebo zda můžou využít stávající smlouvu. Přeci není nutné vždy zakládat novou. Rovnou na školení zodpovíte konkrétní dotazy a tím si vybudujete jednu důležitou věc. Důvěru v program jako takový.

Co jsem tím chtěl říct. Jestliže zaměstnanec nemá o dané problematice ponětí a netuší do čeho vlastně jde, důvěru jednoduše nemá. A jak lidé v nitru přemýšlí? Čemu nerozumím, tomu nevěřím a mám z toho obavy. Zapojit se nechci. A pokud ano, vzniká spoustu individuálních dotazů a personalisté jsou na roztrhání. Vysoká finanční gramotnost usnadní pochopení zaměstnanců u ulehčí personalistům práci.

Jestliže již máte finanční benefity spuštěny a přemýšlíte, jak zvýšit počet zaměstnanců v programu, doporučuji využít edukaci a získat si jejich důvěru. Ti z vás, kteří nad spuštěním teprve přemýšlíte, máte dnes velkou výhodu, protože již víte jak na to. Začněte vzděláváním a nebudete se stačit divit.

2. Personální stabilita a fluktuace

Nastala doba, kdy se nábor a především udržení zaměstnanců stává klíčovým úkolem personálního oddělení. Firmy se předhání v neodolatelných nabídkách, kde slibují vyšší mzdy, benefity (mnohdy v podobě příspěvků viz bod 1.) a mnoho dalšího. Co je však faktem, vyšší mzda, která je často hlavním motivem k odchodu ke konkurenci, není zárukou finanční spokojenosti a lepšího života.

Pro představu uvedu jednoduchý případ, s kterým se setkávám. Zaměstnanec přemýšlí velmi jednoduše. Pokud změním práci a dostanu vyšší plat, budu se mít líp a můžu si užívat života plnými doušky. Z průzkumů finanční gramotnosti však vyplývá, že není důležité kolik vydělám, ale jak s penězi hospodařím. Peníze velmi často jen protečou mezi prsty a lidé vůbec netuší, za co je vlastně utratili. Chybí jim finanční rozpočet.

Ukázka finanční bilance ve vzdělávací aplikaci FINLY

Obr. 1: Ukázka finanční bilance ve vzdělávací aplikaci FINLY.

Setkal jsem se s několika případy, kdy zaměstnanec s nižším platem byl mnohem spokojenější, oproti kolegovi, který bral vyšší mzdu o více jak 10.000 Kč. Ten se potácel na hranici přežití, protože naletěl schopnému obchodníkovi a musel díky špatnému rozhodnutí přežívat z měsíce na měsíc.

Jestliže máte problém s fluktuací, využijte finanční vzdělávání k uvědomění, že honba za vyšší mzdou není zárukou lepšího života. Dejte svým zaměstnancům vzdělání, které doposud neznali a uvidíte co se stane. Z praxe mám ověřeno, že v jejich očích získáte loajalitu jako nikdy před tím. Vždyť mu dáváte vzdělání, které myslí na jeho osobní blaho a zároveň chrání před drahými přešlapy. Získáte statut zaměstnavatele, který se o své lidi stará jako o vlastní rodinu.

Vysokou finanční gramotností dosáhnete především uvědomění, že nabídka vyššího platu není důvodem k výpovědi a zvýšíte tak personální stabilitu lidí.

A co povýšit finanční vzdělávání na netradiční benefit, kterým se odlišíte.

3. Předlužení a exekuce

Jestliže vás tento problém nepotkal, přijměte velkou gratulaci. Znám jen málo společností, které by u svých zaměstnanců neřešili exekuce. Ano, nejvíce jsou ohroženy především velké výrobní firmy, nicméně jsem zaznamenal exekuce u zaměstnanců finančních úřadů nebo dokonce učitelů škol. Je paradoxem, že právě školy by měly vyučovat finanční gramotnost pro naše děti.

Pokud máte s agendou exekucí práci navíc a chcete proti tomu účinně bojovat, poradím vám jak na to. Je to jednodušší než byste čekali a odpovědí je opět finanční vzdělávání. Nejlepší je totiž stav, kdy daný problém ani nenastane. Jinak řečeno, jedinou a účinnou obranou je prevence. Příklad ze života. Jestliže nechcete být nemocní, co uděláte. V zimě se teple oblečete, žijete zdravě a pravidelně sportujete, čím posilujete svůj imunitní systém a tím předcházíte zdravotním problémům. Jednoduše děláte preventivní kroky, abyste vůbec neonemocněli.

Nejlépe pak funguje, když zaměstnancům ukážete konkrétní případy a životní osudy lidí. Příběhy jednoduše prodávají a příklady ze života jsou tím nejlepším uvědoměním a prevencí.

Tip, který byste nečekali. I exekuce zaměstnance se dá otočit ve vaši výhodu. Představte si, že vám právě oznámili exekuci na mzdu vašeho pracovníka. Můžete se s tím smířit a přidat případ na již založenou hromádku. Raději udělejte taktický krok a nabídněte mu pomoc (zde vždy individuálně) a poraďte mu, jak celou exekuci zastavit. Předejte mu pár osvědčených rad, že existuje program oddlužení, který sice musí vydržet, ale po několika letech může žít důstojný život. Věřte nebo ne, ale po podání pomocné ruky vám bude zaměstnanec věrný jako nikdy před tím. Výjimky jsou vždy a nic není 100%, nicméně pomoc v těžkých životních situacích si lidé pamatují do konce života.

Zde vám vysoká finanční gramotnost ušetří spoustu práce a nervů s vyřizováním agendy spojené s exekucemi a navíc posílí vztahy se zaměstnanci.

Závěrem osobní pozvánka   

Článek mi nedovolil projít veškeré přínosy, které finanční vzdělávání personalistům zjednodušují život. Každá firma má své problémy a o těch se bavíme na dopoledním setkání personalistů. Na rozjezd si dáme dobrou snídani a pak si předáváme zkušenosti a vzájemně se inspirujeme. Přijďte mezi nás, garantuji vám, že si odnesete pytel zajímavé inspirace. Přijdu také a bude mi ctí vás celým programem provést.

Setkání personalistů, FINLY