Program Google Career Certificates připraví Čechy na pracovní pozice budoucnosti, ve spolupráci s Czechitas udělí firma i stipendia

Pandemie koronaviru urychluje změny na pracovním trhu. Část lidí si bude muset brzy osvojit nové digitální dovednosti, případně zcela změnit zaměstnání. V Česku podle studie McKinsey klesne do roku 2030 počet pracovních míst v průmyslových regionech, naopak poroste poptávka po zaměstnancích v rychle se rozvíjejících odvětvích. Google proto teď pro veřejnost spouští nový vzdělávací program Google Career Certificates a ve spolupráci s neziskovou organizací Czechitas rozdělí také stipendia českým a slovenským žadatelům.

Google Career Certificats photo

Studie společností Google a McKinsey už před příchodem pandemie upozorňovala na to, že desítky milionů evropských pracovníků budou v příštích letech nuceny se v rámci svých současných pozic začít věnovat novým povinnostem či své pozice úplně opustit. Globální krize tyto naznačené změny dramaticky urychlila. McKinsey nyní ve své studii Budoucnost práce po covid-19 předpovídá, že své zaměstnání bude muset změnit ještě o čtvrtinu více lidí, než původně odhadovala. I v České republice bude podle reportu docházet k úbytku pracovních míst, zejména ve výrobě a administrativě. Naopak poroste zájem o pracovníky v oblasti kreativních profesí, v technických oborech či byznysu.

Potřeba nových dovedností

Google proto teď spouští nový intenzivní vzdělávací program Google Career Certificates kromě dalších zemí regionu také v České republice. Online kurzy pomohou zájemcům získat praktické profesní dovednosti potřebné v rostoucích a žádaných oborech, jako jsou IT podpora, projektový management, datová analytika nebo UX design. Kurzy probíhají prostřednictvím platformy Coursera.org a jsou určeny zejména těm zájemcům, kteří se chtějí vzdělávat vlastním tempem nebo nemají dostatečné finanční prostředky potřebné ke klasickému studiu na vysoké škole. Absolvování kurzu nevyžaduje žádné předešlé zkušenosti či vzdělání v oboru a je možné je dokončit za méně než 6 měsíců. Kurz je přitom zakončen udělením certifikátu.

Career Certificates jsou odpovědí Googlu na globální poptávku po nových dovednostech, která se v posledním roce výrazně zvýšila. Po pěti letech digitálního vzdělávání s Grow with Google spouštíme tento nový certifikační program s jasným cílem - připravit Čechy pro globální trh práce, říká Taťána le Moigne, ředitelka české, slovenské, maďarské a rumunské pobočky společnosti Google.

Společnost mezi žadatele v Česku a na Slovensku také rozdělí 2 000 stipendií ve snaze podpořit více ohrožené skupiny na trhu práce, a to skrze partnerskou neziskovou organizaci Czechitas, která již od roku 2014 školí ženy v IT dovednostech. Ta se při distribuci stipendií zaměří zejména na dívky a ženy se zájmem o digitální dovednosti a hledající nová uplatnění.

Jsme velice rádi, že si nás společnost Google vybrala jako svého partnera pro distribuci stipendií na své kurzy na platformě Coursera. Díky tomu budeme moci naší komunitě zpřístupnit kvalitní certifikované vzdělání i v oborech, na které se sami přímo nezaměřujeme. V rámci naší spolupráce se společností Google jsme už změnili životy stovkám žen a další stovky přibudou i letos” říká Ondřej Čejka, výkonný ředitel Czechitas.

Více informací o obsahu kurzů najdou zájemci na stránce Grow with Google. Program je součástí dlouhodobé iniciativy Grow with Google - Pomáháme Česku růst, jejímž cílem je podpořit českou společnost a ekonomiku i v době pandemie. Google se v loňském roce ve spolupráci s partnery zavázal pomoci dalším 130 tisícům českých podnikatelů a jednotlivců lépe využívat internet k podnikání, nalezení práce a rozvoji kariéry. Od roku 2016 Google ve spolupráci s partnery pomohl již více než 170 000 lidem a firmám zlepšit jejich digitální dovednosti.

Více o jednotlivých kurzech Google Career Certificates:

  • IT podpora - tento kurz přibližuje obecně oblast IT. Absolventi kurzu získají poznatky o různých aspektech IT, včetně základů moderních síťových technologií a protokolů, využívání nejrozšířenějších operačních systémů či správy systémů.

  • Projektový management - kurz se zaměřuje na základy tradičního projektového řízení, ale přiblíží i agilní projektové řízení, jelikož inovativní techniky již přerostly vývoj softwaru a týkají se různých průmyslových odvětví a funkcí.

  • Datová analytika - kurz má pomoci rozvinout schopnosti efektivní analýzy dat. Datoví analytici vědí, jak správně pokládat otázky, jak připravit, zpracovat a analyzovat data, na základě kterých získají potřebné poznatky k formulaci dalších doporučení. Absolventi kurzu budou prostřednictvím praktických zadání a projektů rozvíjet své dovednosti ve využívání různých nástrojů a platforem na analýzu dat.

  • UX design - UX designéři se zaměřují na interakci uživatele s produkty, jako jsou webové stránky, aplikace a fyzické objekty. Absolventi kurzu se seznámí se světem UX designu prostřednictvím praktických cvičení vyvinutých společností Google.