CzechInvest spolu s partnery spouští platformu Jobs4ua.cz pro zaměstnávání ukrajinských pracovníků

Velký zájem o zaměstnání ze strany Ukrajinců, kteří do České republiky prchají před válkou, vedl agenturu CzechInvest a její partnery k založení platformy Jobs4ua.cz. Platformu mohou využívat prověření čeští zaměstnavatelé, kteří hledají zaměstnance, a ukrajinští pracovníci na této stránce mohou vyhledávat nejvhodnější pracovní příležitosti. Všechny inzeráty jsou dostupné jak v českém, tak v ukrajinském jazyce.

Ilustrační snímek

Spolehlivost zaměstnavatelů garantuje CzechInvest nebo partneři platformy Jobs4ua.cz. Inzerovat nabídku zaměstnání zde mohou pouze dlouhodobí a prověření klienti agentury CzechInvest nebo členové partnerských organizací, jakými jsou Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR, Potravinářská komora a Asociace soukromého zemědělství.

Prověřené nabídky práce

Ověření toho, zda jsou firmy členem některé z uvedených organizací, probíhá na základě zadání IČ při vkládání inzerátu. „Jsem velmi rád, že vznikl tento centrální web a moc prosím všechny spolehlivé zaměstnavatele, aby na něm soustředili všechny své nabídky. Bude tak jasně vidět, že všichni lidé z Ukrajiny, kteří se dříve nebo později budou chtít postavit na vlastní nohy, mohou ve svém novém domově získat dobrou práci. Chceme, aby se všichni lidé z Ukrajiny u nás cítili bezpečně a aby věděli, že jsou u nás vítáni," zdůrazňuje Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR.

„Hoteliéři a provozovatelé restaurací pomáhají rodinám prchajícím z Ukrajiny již od konce února jak materiálně, tak formou poskytnutí ubytování. Jsme rádi, že jsme mohli být také součástí tohoto projektu agentury CzechInvest. Věříme, že nabídka práce a možnosti výdělku, jsou pro občany prchající ze svých domovů zároveň možností zapojit se opět do relativně běžného života. Navíc v oboru cestovního ruchu již máme s pracovníky z Ukrajiny velmi dobrou vzájemnou zkušenost a rádi využijeme jejich dovedností i kvalifikací," říká prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Zpřehlednění nabídek práce jak pro ukrajinské pracovníky, tak pro české zaměstnavatele, vyzdvihuje také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela: „Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě v návaznosti na válku na Ukrajině sleduje potřeby českých firem. Z toho vyplývá i jejich zájem o zaměstnávání pracovníků ze třetích zemí, zatímco lidé prchající do Česka před ruskou agresí mají velký zájem o práci. Platforma Jobs4ua.cz pomůže oběma stranám," dodává.

ehledná platforma v ukrajinském jazyce

V současné době je na platformě Jobs4ua.cz, kterou postavila společnost Nula Advisory, přes dvě stovky nabídek práce z celé České republiky a neustále přibývají další. Aby se zájemci o práci z Ukrajiny na stránkách co nejlépe orientovali, je překládána i do ukrajinského jazyka a umožňuje jednoduše filtrovat nabídky práce podle kategorie a kraje.

Na stránkách nechybí ani odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Zájemci o práci z Ukrajiny najdou například odpověď na to, jak postupovat, když nemají vízum a chtějí v Česku pracovat nebo jaké jsou podmínky práce v tuzemsku. Jsou zde také informace spojené s bezplatnou lékařskou péčí nebo školní docházkou. Stránka se neustále aktualizuje, v průběhu několika dní zde budou moci návštěvníci nalézt například informace v obou jazycích o zákonech Lex Ukrajina.

Do projektu se kromě webu Ministerstva vnitra nasiukrajinci.cz a Ministerstva průmyslu a obchodu zapojilo také Konsorcium nevládních organizací pomahejukrajine.cz.

Cílem zapojení ostatních organizací nabízejících pomoc je návštěvníka stránky přehledně navést také na jiné formy pomoci. „Obrací se na nás řada iniciativ a zaměstnavatelů, jestli by na platformě pomahejukrajine.cz nemohly být i nabídky zaměstnávání. Protože nemáme kapacity tyto nabídky prověřovat, nemůžeme tuto službu poskytnout. Rádi budeme odkazovat na spolehlivé a prověřené nabídky zaměstnání na platformě Jobs4ua.cz. Prevenci pracovního vykořisťování a potírání šedé zóny ekonomiky vnímáme jako zásadní úkoly spojené s integrací uprchlíků z Ukrajiny,“ uzavírá ředitelka Konsorcia nevládních organizací Andrea Krchová.