HR a nové technologie v roce 2018

Fyzický a digitální svět pracovišť se bude v roce 2018 dále vzájemně propojovat. Přispěje k tomu především umělá inteligence, díky níž se systémy učí lépe přizpůsobovat potřebám uživatelů. Pro HR to bude přelomový rok v tom, že díky technologiím získají personalisté výrazně více času na to, aby mohli být strategickými poradci svým organizacím.

Ilustrační snímek

Technologie, které naučí zaměstnance, jak používat prakticky jakýkoli systém, přispějí také k výrazným úsporám v rámci rozpočtů na vzdělávání a rozvoj ve firmách. Informovala o tom největší světová profesní organizace manažerů lidských zdrojů Society for Human Resource Management (SHRM) s odkazem na studii společnosti Gartner s názvem Top 10 Strategic Technology Trends for 2018.

Podívejme se na nejdůležitější technologické trendy, které v roce 2018 ovlivní HR.

1. Blockchain

Tato technologie pracuje s veřejně dostupnými šifrovanými záznamy strukturovanými do datových bloků v rámci decentralizované distribuované databáze. V HR měla začít používat do dvou let, především k lepšímu ověřování informací o uchazečích o práci a ke snížení nákladů na firemní procesy odměňování.

2. Umělá inteligence

Systémy pracující na bázi umělé inteligence pomohou firmám k lepšímu rozhodování, přetváření pracovních procesů i lepší zákaznické zkušenosti. Nové inteligentní aplikace, jako například virtuální asistenti nebo chatboti, přispějí ke zvýšení výkonnosti zaměstnanců prostřednictvím změny struktury práce i celých pracovišť.

3. Internet věcí

Díky umělé inteligenci vznikají nové „chytré“ věci, jako jsou autonomní vozidla, roboti a drony. Ty navíc vylepšují stávající produkty i průmyslové systémy. Personalisté proto budou muset začít najímat odborníky schopné ovládat tyto technologie a věci.

4. Digitální dvojčata

Digitální dvojče je digitální kopií určitého systému či věci z reálného světa. Díky nim lze provádět simulace chování sledovaných systémů či věcí v různých podmínkách. Brzy se budou běžně používat například pro provádění oprav různých zařízení, ale i k plánování celé výroby.

5. Konverzační platformy

Již dnes máme osobní virtuální asistentky, jako je například Alexa (od společnosti Amazon), Siri (součástí operačních systémů iOS) nebo Cortana (součást operačního systému Windows 10).

Na základě našich hlasových povelů dokáží provádět různé akce na našich telefonech, počítačích a dalších zařízeních. Vyhledávají a kontrolují informace, plánují události, spouštějí různá nastavení, navigují nás, posílají e-maily a podobně. V HR se tyto technologie mohou uplatnit v celé škále činností.

-kk-

Zdroj: Society for Human Resource Management - největší světová profesní organizace manažerů lidských zdrojů
Zobrazit přehled článků ze zdroje Society for Human Resource Management