Sociální sítě budou brzy nutností (nejen) pro nábor

Spolu s tím, jak do pracovní síly stále více přibývají technicky zdatní mladí lidé, roste i potřeba, aby firmy dokázaly využít nejnovější technologie po získání jejich talentů. Podle analytika společnosti Gartner Thomase Ottera představují jedno z hlavních řešení sociální weby, na kterých je řada mladých lidí doslova závislá. Odhaduje, že firmy, jejichž značky nebudou silně zastoupeny na sociálních webech do roku 2011, přijdou o významný zdroj potenciálních zaměstnanců.

Otter vysvětluje, že sociální sítě již dnes mění marketingové a webové strategie firem, zapojení těchto nástrojů do náboru však rozumí jen relativně málo oddělení lidských zdrojů. Do roku 2010 by přitom mělo až 60 % firem z žebříčku nejbohatších amerických společností Fortune 1000 mít určitou formu komunity pro marketingové využití.

On-line „nástěnky“ (bulletin boards) sice poskytovaly diskusní fóra pro firmy již roky, exploze sociálních sítí však přenesla tyto diskuse z malého prostoru do mainstreamu. Nástroje jako LinkedIn nebo Facebook umožňují uchazečům o práci jednoduše kontaktovat minulé i současné zaměstnavatele.

První krok, který by měly udělat firmy, spočívá v porozumění tomu, co se o nich na sociálních sítích říká, a porovnat to se svou konkurencí. Měly by se připravit na uchazeče vstupující do náborového procesu s hlubší znalostí firmy než v minulosti. Měly by také hledat nové způsoby, jak zlepšit svůj on-line image. Obchodní vůdcové by měli považovat firemní image a značku za součást strategie využití sociálních sítí.

-kk-

Zdroj: Human Resource Executive Online - novinky, strategie a zdroje pro manažery lidských zdrojů
Zobrazit přehled článků ze zdroje Human Resource Executive Online