Equal Pay Day 2022: Zapojení žen do rozhodování je více než aktuální

Tři dny plné inspirace, sdílení a vzájemné podpory – legendární pracovně zážitková konference Equal Pay Day s podtitulem „Změna! Budoucnost může být jiná?“ se již po 13. uskutečnila nejen naživo v Praze, ale zachovala si i online formát. Více jak tisícovka účastníků a účastnic, 24 vystupujících konference a 77 žen v rolích mentorek se zapojilo do diskuze o tom, jak by právě ona změna pro budoucnost mohla, resp. měla vypadat. 

Business & Professional Women CR, která Equal Pay Day

Konference Equal Pay Day každoročně vytváří prostor pro ženy prezentovat svůj pohled na témata důležitá pro celou společnost, kterým se nedostává ve veřejném prostoru takové pozornosti, jakou by si zasloužila. Otázky rovného odměňování, diverzity, rovných příležitostí a příklady dobré praxe se díky inspirativním osobnostem, které na konferenci vystoupily, dostaly do popředí zájmu všech účastnic a účastníků.

„Téma letošního ročníku jsme zvolily již loni v létě a rozhodně jsme netušily, jak moc do doby konání naší konference dozraje. Prostřednictvím vystupujících se nám potvrdilo, že volba tématu byla příhodná. Stále totiž platí, že změna je v současné době jedinou jistotou, na kterou se můžeme spolehnout. Je tak jen na nás, jak příležitost, kterou s sebou změna vždy přináší, využijeme, jak na ni budeme nahlížet. Já osobně bych byla ráda, kdybychom to nové, co jsme se v posledních dvou letech naučili zejména na poli flexibility, dokázali promítnout do dlouhodobějšího, udržitelnějšího, a hlavně férovějšího chování celé společnosti,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women CR, která Equal Pay Day organizuje už od roku 2010.

Rovné odměňování, diverzita i sebevědomí

V rámci páteční konference se na pódiu objevila řada témat. O přínosech diverzity pro firmy a jejich management mluvila Ivana Tůmová ze společnosti Mondelēz , která byla generálním partnerem 13. ročníku Equal Pay Day. Lenka Simerská z projektu 22 % K ROVNOSTI seznámila účastníky s tím, jak si Česko momentálně stojí s ohledem na Gender Pay Gap, Andrea Gontkovičová z Philip Morris ČR hovořila o významu certifikace rovného odměňování pro firmy a podělila se o zkušenosti s flexibilními či částečnými pracovními úvazky.

Adriana Jahňáková ze společnosti LEGO hovořila o kreativitě a sebevědomí, ženám předala celou řadu tipů, které fungují právě jí.  Daria Maslovskaia ze společnosti Mars promluvila o tom, jak inkluze souvisí s tzv. udržitelnými cíli (ESG), o kterých mluvily i Hana de Goeij z TV Nova a Klára Beňačková z Kauflandu. Helena Horská z Raiffeisenbank připomněla ve svém vystoupení důležitost zapojení žen ve společnosti. Právě v krizi se totiž podle ní ukázalo, že to jsou zejména ženy, které stanuly v první linii. Závěr konferenčního dne pak patřil Anu Viks, koordinátorce BPW Europe.

BPW CZ Helena Horska - hlavni ekonomka Raiffeisenbank EPD 2022

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank EPD 2022

“Equal Pay Day je moderní konferencí/akcí, na které se nesetkáte s klasickými prezentacemi. Vystoupení našich osobností se spíše blíží přednáškám, které známe z formátu TedX, díky čemuž jsou pro publikum atraktivnější a zvyšují tak zájem o naše témata,” vysvětluje Lenka Šťastná.

Tradiční součástí Equal Pay Day byly i mentoringové dny, které nesou nejdelší ženskou mentoringovou tradici v ČR. V sobotu a neděli 9. a 10.  dubna 2022 na sobě naživo i online pracovalo 527 žen. Dohromady jsme společně strávily 113 hodin mentoringu, což představuje opravdu velkou dávku inspirace a motivace.

Zahraniční pohled a zkušenosti

Program letošního Equal Pay Day obohatilo také 14 osobností ze sedmi zemí střední a jižní Evropy, jejichž příjezd podpořil grant poskytnutý CEI CooperationFund. Díky němu se mohly ženy z Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Maďarska, Polska, Severní Makedonie, Slovenska a Srbska do akce aktivně zapojit a inspirovat se nejnovějšími trendy v oblasti podpory ekonomického zapojení žen do společnosti, seznámit se s příklady dobré praxe v rámci udržitelnosti nebo více proniknout do oblasti investování, a hlavně načerpat inspiraci pro pořádání obdobné akce v jejich zemi.  

Již dnes je jasné, že v Česku se na Equal Pay Day uvidíme ve dnech 31. 3. až 2. 4. 2023, kdy se uskuteční 14. ročník této akce pověstné svým pozitivním vlivem na životy žen.

Equal Pay Day od roku 2010 v České republice pořádá veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s., která propojuje aktivní ženy s cílem podpořit ekonomickou nezávislost žen. Členkám a členům umožňuje zapojit se a přispět k pozitivní změně ve společnosti. Celoročně vede kampaň za #rovnémzdy medializuje ženské vzory, mentoringové programy, podporuje téma postavení a vlivu žen ve společnosti.

Tvoří a realizuje projekty na podporu rozvoje žen a využití jejich potenciálu. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.