Britové vedou v rozdílu platů mužů a žen

Ve Velké Británii je největší rozdíl mezi platovým ohodnocením mužů a žen v celé Evropě. Odhalila to speciálně jmenovaná vládní komise. Zpráva komise Ženy a práce (WWC) shrnula, že ženy pracující na plný úvazek vydělávají o 13 % méně než jejich mužské protějšky. U žen pracujících na částečné úvazky jde dokonce o rozdíl ve výši 41 %, kdy si žena vydělá průměrných 59 pencí z každé libry mužského kolegy.

V celkovém důsledku stojí Británii ztráta produktivity a talentu způsobená platovými nepoměry mezi pohlavími ročně více než 23 bilionů liber. Zpráva WWC doporučuje kompenzaci těchto nedostatků pomocí odstranění bariér pro ženy, které pracují v tradičně mužských odvětvích a pobídek pro vstup více žen na pracovní trh. Hlavní příčinu současného stavu vidí v neochotě nadřízených ke sdílení pracovních úvazků nebo zkracování pracovní doby, což vede mnoho žen pečujících o děti či další závazky k přijímání práce jen na částečné úvazky, kde nemohou využít své talenty. Objevila také řadu případů propuštění žen v průběhu mateřské dovolené nebo nezvýšení jejich platu po návratu, přestože v jejich nepřítomnosti se platy zvyšovaly všem.

Zpráva WWC popisuje celkem 40 doporučení vládě, která zahrnují například větší podporu pro vzdělávání žen v zaměstnání po návratu z mateřské dovolené nebo informační kampaň pro studentky středních škol, v níž by se měly seznámit s možnostmi své potenciální kariéry a finančního ohodnocení. Odbory ale komisi kritizují za to, že nešla tak daleko, jak mohla, když například netrvala na povinných auditech pro kontrolu finančního hodnocení mužů a žen.

-kk-

Zdroj: Startups - Britský server pro začínající podnikatele.
Zobrazit přehled článků ze zdroje Startups