Chytře na restrikce

Vzhledem k tomu, že mnozí manažeři mají ještě v živé paměti potíže s nedostatkem pracovních sil na konci 90. let, snaží se první recesi Nové ekonomiky ustát jinak než dříve. V minulosti často volili pouze rozsáhlé propouštění, ale jakmile se ekonomika vzpamatovala, museli ve spěchu pracovníky znovu přijímat. Proto se řada firem raději snaží propouštění omezit a místo toho volí cestu plošného zmrazování platů nebo jejich snižování.

Řada odborníků na oblast řízení však varuje, že plošným snižováním platů a oklešťováním zaměstnaneckých výhod, které se dotkne většího počtu zaměstnanců než tradiční propouštění, by si mohli manažeři způsobit velké problémy s morálkou zaměstnanců. V období poklesu by tento krok mohl brzdit produktivitu a v budoucnu navíc urychlit masový odchod pracovníků.

Mnozí personalisté a odborníci na řízení se domnívají, že pro firmy by bylo výhodnější zatnout zuby a propustit nejméně produktivní zaměstnance. Naopak pracovníky, kterých si skutečně cení, si dostatečně hýčkat, aby u firmy zůstali. „Když jde ekonomika dolů, je snižování platů a příspěvků to poslední, co by manažeři měli dělat,“ upozorňují odborníci. „V žádném případě se nevyplatí brát něco lidem, které si chcete udržet.“

Další firmy znovu zavádějí menší požitky, které zaměstnanci postrádají nejvíce, nebo rozdávají jiné ceněné výhody, jež ale společnost nestojí peníze – například více volna.

**Datum vydání:** I/2002

Zdroj: Euro - web týdeníku Euro
Zobrazit přehled článků ze zdroje Euro