Studie: Výdělky manažerů a manažerek v Evropě

Ilustrační snímek

Ženy na manažerských postech si v Evropě vydělají až o 22 % méně než muži, v Česku je to o 5 % méně. Ukázal to výzkum společnosti Mercer, do něhož se zapojilo 264 tisíc ředitelů a seniorních manažerů z 5321 firem ve 41 zemích Evropy, Středního východu a Afriky. „Ředitelem“ se rozumí člen představenstva společnosti a „manažerem“ vedoucí pracovník odpovědný za řízení určité obchodní jednotky nebo celé společnosti v určité zemi.

Kromě diskriminace hrají podle výzkumu v rozdílné výši platů mužů a žen roli i další faktory. Je to především dočasná nepřítomnost žen v pracovní síle kvůli péči o děti, častější práce na částečný úvazek mezi ženami nebo to, že ženy tradičně vedou jen „ženská“ oddělení firem, jako je HR nebo marketing. Průměrné zastoupení mužů a žen na manažerských pozicích v regionu EMEA je 71 % ku 29 %.

Výdělky mužů a žen v západní Evropě

Největší rozdíl v celkových příjmech mužů a žen na manažerských pozicích byl zjištěn v Německu (- 22 % v neprospěch žen), Rakousku (- 20 %) a Švédsku (- 19 %). Následuje Španělsko a Řecko (- 18 %), Francie a Nizozemsko (- 14 %), Dánsko (- 12 %), Irsko (- 10 %), Itálie, Finsko, Velká Británie a Portugalsko (- 9 %), Norsko (- 8 %), Švýcarsko (- 7 %) a Belgie (- 6 %).

Výdělky mužů a žen ve střední a východní Evropě

V Bulharsku si ženy na manažerských postech vydělají o 5 % a v Rusku o 3 % více než muži. Nejnižší celkové příjmy mají naopak ženy v Litvě (- 18 %), Rumunsku (-14 %), Maďarsku (- 13%), a Srbsku (-12 %). Následuje Slovensko(- 11 %), Polsko (- 10 %), Česká republika a Ukrajina (- 5%).

Výdělky mužů a žen na Středním východě a v Africe

Největší rozdíl v celkových příjmech mužů a žen na manažerských postech v tomto regionu byl zaznamenán v Kataru (- 38 % v neprospěch žen). Následuje Maroko (- 15 %), Spojené arabské emiráty (- 12 %) a Turecko ( -1 %). V Saúdské Arábii nebylo možné poměr zjistit, jelikož výzkum nenalezl ani jednu ženu v manažerské funkci (mezi 3456 manažery v 67 firmách).

-kk-

Zdroj: Mercer - přední světová poradenská společnost
Zobrazit přehled článků ze zdroje Mercer