Firemní prezentace na LinkedInu - přeceňovaná nutnost

Prezentace společností pomocí tzv. firemních LinkedIn stránek (LinkedIn Company Pages), případně placených kariérních LinkedIn stránek (LinkedIn Career Pages) považuji za přeceňovanou nutnost. Společnosti od nich očekávají více než mohou aktuálně nabídnout, ale zároveň je nutností je mít. Dále vysvětlím proč.

Prezentace společnosti začíná na osobních profilech jejich zaměstnanců. To je stránka, na kterou se cizí návštěvník obecně dostane jako na první zastávku. Odsud zpravidla může vést cesta právě na LinkedIn stránku společnosti.

Aby se na LinkedIn profilech zaměstnanců společnosti zobrazilo logo a správný název společnosti, je potřeba firemní stránky na LinkedInu založit. Logo a popis společnosti pak můžete z pozice administrátora firemní stránky dynamicky měnit a tím pozitivně ovlivňovat obsah na osobních profilech vašich zaměstnanců.

Problém je, že pokud návštěvník navštíví stránky vašeho zaměstnance, kde vidí logo vaší společnosti a bude se chtít o společnosti dozvědět více, může najet kurzorem myši na název společnosti nebo přímo i na logo a rozbalí se mu bližší detail. Tento detail společnosti obsahuje i odkaz na webové stránky společnosti, kam zpravidla návštěvník zavítá. Takže se vlastně na vaše LinkedIn firemní stránky vůbec nedostane.

Na druhou stranu, pokud nejste společnost se silným brandem a chcete se ve vyhledávačích jako Google, Bing, atp. zobrazovat na horních příčkách při zadání názvu vaší společnosti, je výhodné si opět LinkedIn firemní stránky založit. Díky tomu, že je LinkedIn 12. nejnavštěvovanější webová stránka na světě (podle Alexa traffic rank červen 2014), máte garantovány nejvyšší pozice ve vyhledávačích.

K roku 2013 bylo založeno celosvětově přes 3 miliony LinkedIn firemních profilů. Konkrétní čísla pro Českou republiku nejsou známá a nejsou ani technicky dobře zjistitelná. Celkový počet však není nikterak podstatný. Drtivá většina středních a velkých společností již nějaké LinkedIn firemní stránky mají. Problém je, že tyto stránky může založit prakticky každý, kdo má e-mail na dané firemní doméně. Takže se pak často stává, že v dané společnosti nikdo netuší, kdo profil založil a spravuje. Mohl to být totiž zaměstnanec, který ve společnosti již nepracuje. Pak se může stát, že např. z tohoto důvodu mají některé společnosti firemních LinkedIn stránek i několik.

Atributy kvalitní firemní prezentace na LinkedInu

Kromě základních věcí, které máte možnost na firemním profilu vyplnit jako logo, grafický banner, základní textový popis, adresu sídla a poboček a další údaje jako velikost společnosti, webové stránky, rok založení, je nejdůležitějším atributem pravidelné publikování kvalitního obsahu. To znamená vkládání příspěvků na firemní profil, který se pak i automaticky zobrazuje uživatelům, kteří váš firemní LinkedIn profil sledují (myšleno funkcí Sledovat nebo Follow).

To je samozřejmě pro většinu společností problém, protože na tuto práci musí dedikovat někoho, kdo tuto práci bude dělat. Na druhou stranu, pokud již spravujete prezentaci na sociální síti Facebook, jedná se prakticky o duplicitní práci, takže vás to nestojí extra úsilí.

Navíc lze využít například nástrojů jako Hootsuite, kterým lze tento obsah plánovat dopředu. Máte možnost si např. týden dopředu nastavit, co a v kolik hodin bude na vaší firemní prezentaci zveřejněno. Druhou možností je využití nástroje Twitterfeed, kterým můžete automaticky načítat obsah přes RSS např. z vašeho firemního blogu nebo webových stránek. Když pak na vašem blogu vyjde nový příspěvek, automaticky se objeví i příspěvek na vaší firemní LinkedIn stránce. Obě tyto služby fungují i dalšími sociálními sítěmi jako Facebook, Twitter a další.

Na firemním LinkedIn společnosti by nemělo chybět například video a příspěvky s fotografiemi nahlížející do nitra společnosti, rozhovory s klíčovými lidmi i běžnými zaměstnanci dané společnosti a obecně odhalení firemní kultury společnosti.

Chyby ve využívání firemních LinkedIn stránek

Zásadní chybou je např. neuvedení loga společnosti, protože pak bude chybět na firemních profilech zaměstnanců dané společnosti. Největším nedostatkem je pak ale nouze o kvalitní a aktuální příspěvky, aby bylo vidět, že je společnost aktivní. Zajímavý obsah v podobě efektních obrázků, videí a poutavých statusů je základ, který může spojit vaší společnost s žádanou cílovou skupinou, zvýšit jejich angažovanost a obecně vaší značku společnosti a zaměstnavatele.

Další chybou je, že společnosti aktivně nepracují na získávání nových uživatelů, kteří jejich stránku sledují a nezvyšují tak svůj sociální dosah. Aktivně toto můžete změnit tak, že si na svoje webové stránky přidáte tlačítko “Sledovat vaši společnost”. Vaši stránku mohou propagovat i přímo vaši zaměstnanci přes svoje osobní profily.

Tipy na kvalitní firemní LinkedIn stránky

Mezi 10 nejlepších LinkedIn firemních profilů byly zvoleny profily společností Adobe, AppleOne, Commonwealth Bank, Dell, Four Seasons, HubSpot, Kellogg, Marketplace Home Mortage, Mashable a NPR. Je však potřeba upozornit, že mnohé z těchto společností disponují placenými LinkedIn firemními profily, kde lze vkládat například kariérní informace, prokliknutelný banner na váš web, možnost vložení videa do popisu společnosti, analýza přístupů na firemní stránku, atd. U vyšší verze těchto placených stránek si dokonce můžete vybrat, jaký obsah zobrazíte jaké cílové skupině, podle jejich LinkedIn profilu.

Investice do těchto placených stránek se pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců eur ročně za LinkedIn licenci. Takže je potřeba dobře spočítat její návratnost, která se v tomto případě často váže i např. na to, že budete soběstačnější v efektivnějším náboru nových zaměstnanců.

V České republice bych za velmi kvalitní neplacený LinkedIn firemní profil považoval např. profil společnosti Edhouse. Jako placený pak LinkedIn kariérní stránky společnosti Red Hat, která není česká, ale má v ČR velké vývojové centrum.

Facebook nebo LinkedIn?

Cílová skupina na Facebooku se do jisté míry stále liší od té na LinkedInu, i když se rozdíl stále zmenšuje. Mladí lidé, kteří na LinkedInu z velké míry chyběli, se tam začínají čím dál více registrovat. Ideální je profily na Facebooku a LinkedInu a případně dalších sítí jako Twitter, Google+, Instagram a další propojit. Obsah stránek, který je z hlediska náročnosti na vytvoření, nejnáročnější, pak kopírujete ručně nebo pomocí výše zmíněných nástrojů jako Hootsuite a Twittefeed na firemní profily na všech sociálních sítích.

Josef Kadlec, Recruitment Academy