Pracovní nabídku pečlivě promyslete

Ohodnocení potenciální práce vás může vyvést z míry, zvlášť pokud nemáte jasnou představu, co od zaměstnavatele požadujete. Budete si muset předem rozmyslet a podle toho rozhodnout, zda konkrétní nabídka má pro vás význam. Přijměte několik rad, jak takovou nabídku vyhodnotit.

Základní seznam
Jsou to věci, bez nichž na nabídku zaměstnání nemůžete ani pomýšlet. Například, určete si minimální příjem, za který jste ochotni pracovat. Přidejte základní zaměstnanecké výhody. Jak důležité je pro vás zdravotní pojištění? Potřebujete z dosaženého příjmu pokrýt potřeby ještě nějaké další osoby? Které další faktory jsou pro vás nejdůležitější? Potřeba změny? Časová flexibilita? Nyní si ujasněte váš seznam. Měl by obsahovat minimum toho, co jste ochotni přijmout. 

Vaše potřeby
Vaše základní potřeby se mohou měnit v závislosti na tom, zda v současné době práci máte, nebo ji nutně potřebujete. Jestli jste zaměstnáni a hledáte jen lepší příležitost, můžete být vybíravější. Jestliže jste bez práce více než půl roku, dojdete patrně k závěru, že není moc co hodnotit. Být schopen generovat příjem může být jediná důležitá otázka. 

Volba
Čistě teoreticky - jestli práce uspokojí minimálně vaše základní požadavky (potřeby), mohli byste ji přijmout. Pokud ale uspokojí pouze základní potřeby, je lepší přistoupit k dalšímu kroku: Ohodnocení volby, potřebné k rozhodnutí, co je pro vás nejlepší. Zde je základní seznam faktorů, které můžete použít jako směrnice pro zhodnocení pracovní nabídky a vyjednání si co nejlepší pracovní smlouvy:
Příjem: Poskytuje vám současná nabídka přinejmenším možnost udržet si svou současnou životní úroveň? Je minimálně o 10 - 15 procent vyšší než váš současný plat?
Všeobecné výhody: Určitě se zeptejte, co všechno zahrnují zaměstnanecké výhody. Může se stát, že váš budoucí zaměstnavatel v tom ještě nemá jasno.
Zdravotní pojištění: Nabízí zaměstnavatel zdravotní pojištění? Týká se to i osob, které jsou na vás závislé? Jak velkou část za vás zaměstnavatel platí?
Hlídání dětí: Potřebujete zajistit hlídání dětí? Zajišťuje to zaměstnavatel?
Pružná pracovní doba: Budete mít pevnou či pružnou pracovní dobu? Jestliže pružnou, jaké jsou podmínky? Můžete pracovat z domova? Pokud ano, odrazí se pružná pracovní doba či práce z domova nějak ve vašem příjmu? Budete při práci z domova pojištěni?
Důchod: Bude za vás zaměstnavatel hradit důchodové připojištění? Jak bude strukturováno? Kolik budete muset přispívat vy? Kdy budete moci požívat výhody důchodového připojištění?
Dovolená: Jak dlouhou budete mít dovolenou? Jaká jsou pravidla čerpání dovolené? Můžete převést nevyčerpané dny do dalšího roku? Mohou vám být nevybrané dny proplaceny?
Prémie a podíly na zisku: Nabízí společnost nějaké prémie nebo podíly na zisku? Co musíte udělat proto, abyste mohli těchto programů využít?
Stěhování: Pokud se budete muset stěhovat za prací, nabídne vám firma pomoc?
Nemocenská: Můžete zůstat doma určitý počet dnů v roce bez udání důvodů? Jak je to v případě pracovní neschopnosti?
Mateřství/rodina : Jaká je firemní politika v oblasti mateřství a péče o rodinu?
Hodnocení výkonu a vliv na plat: Provádí společnost hodnocení zaměstnanců? Jak často? Jsou příležitosti pro kariérní růst založený na výkonu? Cestovní náhrady: pokud práce vyžaduje cestování, jaká je strategie firmy v oblasti cestovních náhrad?

- jr -

Zdroj: Monster.com - přední světový pracovní portál
Zobrazit přehled článků ze zdroje Monster.com