Nerozumím, nelíbí se mi to a ani vy se mi nelíbíte

INNERGY, s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti INNERGY, s.r.o.

Vytisknout

Řada dobrých myšlenek se nikdy neuskuteční díky existenci postoje, který nazýváme odporem. Jakmile však pochopíme, že máme co do činění s odporem druhé strany, můžeme zapracovat na tom, aby se změnil v přístup zcela opačný. Jak toho dosáhnout? Měli bychom mluvit jasně a také naslouchat, abychom odpor nenechali přerůst v příliš velký problém. Jestliže se odporu druhých nemůžeme vyhnout, měli bychom dokázat určit a řešit tři základní typy odporu a dovést své myšlenky do konce. Odpor nabývá následujících tří podob:

1. „Nerozumím tomu.“ První úroveň odporu se vztahuje k faktům, číslům a datům, jimž druhá strana zcela neporozuměla. Dochází k ní nejčastěji při komunikaci odborníků s laiky. Jakmile tato situace nastane, je třeba vrátit se zpět k úvaze o posluchačích daného návrhu a možnostech, jak jim myšlenku přiblížit.
2. „Nelíbí se mi to.“ Předkládané myšlenky někdy vyvolají emocionální reakci v podobě strachu. Nejčastěji jde o strach z toho, že nová myšlenka poškodí druhou osobu v očích ostatních, bude ji stát peníze, pracovní úspěch nebo pracovní místo. Druhou úroveň odporu je proto třeba řešit produktivní komunikací s ohledem na tyto druhy strachu.
3. „Nelíbíte se mi.“ Třetí úroveň odporu je nejzávažnější a nejsložitější. Není jednoduché připustit si, že existují lidé, kteří neakceptují nic, co reprezentujeme. Pokud se to však rozhodneme ignorovat, nikdy své myšlenky neprosadíme. Klíčem k překonání tohoto odporu je pohled na sebe samého očima druhých.

Odpor na jakékoli úrovni je dobrý, protože ukazuje, že nás ostatní vnímají a jsou našimi myšlenkami zaujati dostatečně na to, aby nesouhlasili. Zbývá jen uvědomit si, co se za jejich odporem skrývá a změnit jej v podporu.

-kk-

**Datum vydání:** VII/2004
Zdroj: The CEO Refresher - americký server věnovaný managementu
Zobrazit přehled článků ze zdroje The CEO Refresher

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace