Star Trek, nebo realita?

Vytisknout

Představí-li si odborníci na lidské zdroje kancelář budoucnosti, přirovnávají ji k prostorám, které veřejnost důvěrně zná ze scifi seriálů typu Star Trek nebo The Jetsons. Rádi by se stali například kapitánem Kirkem, který jen mačká tlačítka, dává pokyny počítačům a veškeré činnosti pak probíhají samy. Ve skutečnosti však toto ještě na moderních pracovištích zcela možné není, i když by se nejnovější technologie jistě daly přeneseně označit za předstupeň Star Treku.

Na mnohých pracovištích se dnes hojně využívá biometrické identifikace, což ještě nedávno rozhodně znělo jako scifi. Společnosti identifikují své zaměstnance pomocí otisků prstů nebo rukou, skenují sítnice očí, obličej, hlas apod. Dnešní zaměstnanci mají možnost do jisté míry ovládat své počítače pomocí dotyku nebo hlasu. Navíc se stále více prosazují bezdrátové technologie umožňující vznik virtuálních pracovišť. Můžeme tak nejen ve svých kancelářích, ale i svých autech pohodlně používat Internet, e-mail, videokonference či satelitní navigační systémy. Jaké tedy bude pracoviště budoucnosti? Star Trek je blíže, než by se mohlo zdát.

**Datum vydání:** II/2003
Zdroj: bcentral - Portál společnosti Microsoft věnovaný malým podnikům
Zobrazit přehled článků ze zdroje bcentral
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace