Většina lidí kontroluje e-maily i o dovolené. Pro firmy je to riziko

Ilustrační snímek

Dopřejete si o dovolené digitální detox? Pokud ano, patříte k menšině, protože dvě třetiny Čechů si berou na dovolenou počítač nebo tablet. I když s sebou berou tyto přístroje zejména proto, aby zůstali v kontaktu s blízkými nebo kvůli zábavě, více než polovina lidí o dovolené alespoň kontroluje pracovní e-mail. Protože k připojení často využívají veřejné WiFi sítě, je třeba zamyslet se nad tím, nakolik ohrožují bezpečnost svých dat i firemních aplikací.

Největší hrozbou pro IT bezpečnost firem jsou vlastní zaměstnanci, to je známá věc,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas. „Lidé sice chápou nutnost chránit své informace, ale pokud neumějí rozeznat bezpečnostní rizika, zaměstnavatel jim nenabídne bezpečné komunikační nástroje nebo je neumějí správně používat, hledají vlastní řešení. Tak často nevědomky ohrožují data i systémy svých firem.

Na dovolené používejte zařízení, která neobsahují citlivá data

S rozvojem mobility většina firem předpokládá, že pracovníci budou i v době volna schopni zareagovat v případě krizové situace. Proto s sebou stále více lidí vozí pracovní počítač a využívá jej i pro „rekreační“ účely – komunikují na sociálních sítích, streamují hudbu, filmy, apod. Datový roaming si ale na zahraniční dovolené zařizuje jen málokdo, kdo už jej z pracovních důvodů nemá. Většina lidí se proto připojuje prostřednictvím více či méně chráněných WiFi sítí. A to je z hlediska bezpečnosti problém.

Praxe je většinou taková, že heslo pro připojení visí na recepci nebo jiném veřejně přístupném místě, takže do sítě má přístup prakticky kdokoli. Proto odborníci na IT bezpečnost doporučují pro tyto „rekreační“ účely využívat například tablet, který nepoužíváte k práci a na němž nejsou citlivá data. A samozřejmě se zamýšlet nad tím, kam se v takovýchto sítích přihlašujete.

Vysledovat komunikaci ve veřejné WiFi síti je pro zkušeného hackera poměrně jednoduché,“ říká William Ischanoe, odborný garant kurzů IT bezpečnosti a hackingu Počítačové školy Gopas. „Pokud navíc v takovéto veřejné síti využíváte služby, do nichž je přístup chráněn heslem – ať už jde o nákupy v internetových obchodech, webmail, nebo přístup do podnikového systému vaší společnosti – vystavujete se zbytečně nebezpečí, že někdo jiný zneužije vaši identitu.