Devět z deseti firem chce letos zvýšit mzdy a víc než polovina podniků bude nabírat nové zaměstnance. Ve tříletém horizontu chce další lidi přijmout dokonce 62 % českých firem.
Vyplývá to z mezinárodního průzkumu KPMG Puls ekonomiky, do kterého se zapojilo téměř 700 vysoce postavených manažerů z osmi zemí střední a východní Evropy. Českou republiku zastupovalo 266 respondentů převážně z řad majitelů firem, generálních a finančních ředitelů.
Čeští šéfové hledí do letošního roku s nejnižším optimismem
Jen 29 % dotázaných věří, že se letos ekonomická situace meziročně zlepší. 44 % očekává, že se nezmění a každý čtvrtý se obává, že se proti minulému roku zhorší. Zatímco v roce 2015 byli Češi nejoptimističtější v zemích střední a východní Evropy, letos jsou na opačném konci pomyslného žebříčku optimismu.
Propad míry optimismu v Česku je naprosto zásadní, před třemi lety totiž očekávalo zlepšení 57 %, letos již jen 3 %. Proti tomu na Slovensku se situace téměř nezměnila. Stejně tak majitelé českých rodinných firem vidí budoucnost nadále pozitivně.
Negativní výhled může souviset s napjatou situací na trhu práce
Podle 66 % manažerů je to právě kvalifikovaná pracovní síla, co českým podnikům nejvíce pomáhá držet krok s konkurencí. Dobrých zaměstnanců je ale málo a má to dopad na fungování firem. Pro sedm z deseti českých respondentů (72 %) je to s odstupem největší problém, který ohrožuje růst obratu podniků.
Právě proto je udržení kvalitních zaměstnanců už tři roky nejvýznamnější oblastí, kterou se vedení firem zabývá. Tvrdí to téměř devět z deseti manažerů. Stejné množství z nich plánuje zvyšovat mzdy, většinou půjde o navýšení do pěti procent. Celých 35 % podniků zvýší mzdy až o deset procent.
O průzkumu
V průzkumu Puls ekonomiky odpovídalo 667 vysoce postavených manažerek a manažerů z osmi zemí (Albánie, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko), 266 z nich bylo z České republiky. Sběr dat probíhal v říjnu a listopadu 2017.