Snad pro tvé sklony k zločinu přistihl jsem tě při činu

Snad pro tvé sklony k zločinu přistihl jsem tě při činu

Firmy se obecně shodují na tom, že v porovnání s hackery nebo autory počítačových virů představují větší bezpečností rizika zaměstnanci. Tento problém se snaží řešit pomocí nejrůznějších nástrojů pro sledování zaměstnanců. Chtějí přitom dosáhnout nejen ochrany důvěrných dat, ale i zabránit ztrátě produktivity způsobené špatným využíváním informačních technologií.

Nejčastěji firmy zavádějí software pro filtrování webových stránek, který zaměstnancům znemožňuje přístup na určená místa. Odborníci na bezpečnost informačních systémů totiž, alespoň v USA, zdůrazňují právo zaměstnavatele vědět, co dělají jeho zaměstnanci v pracovní době a zda se dokonce nedopouštějí trestné činnosti. Prosazují proto i některé modernější metody sledování, jako jsou systémy zaznamenávání stisknutých kláves nebo neurolingvistické analýzy.

Stoupá také počet automatických systémů pro monitorování elektronické pošty a ostatních forem komunikace. Budoucnost by mohla patřit softwarovým nástrojům s prediktivními indikátory chování, které budou vytvářet profily či vzory chování zaměstnanců a pomohou zabránit zneužívání, případně neefektivnímu využívání informačních technologií.

-kk-

**Datum vydání:** VI/2004
Zdroj: CFO.com - americký server pro finanční manažery
Zobrazit přehled článků ze zdroje CFO.com