Do roka by chtěly změnit práci tři čtvrtiny lidí

Praha, 18. listopadu 2010

Více jak tři čtvrtiny respondentů, kteří se zúčastnili ankety pracovního portálu www.OnlinePrace.cz, by chtěly v následujících dvanácti měsících změnit práci. Téměř třetina z nich už si nové místo aktivně hledá, další pětina podobné aktivity plánuje. Čtvrtina vyčkává, zda ji s výhodnou pracovní nabídkou někdo osloví. Naopak více jak pětina lidí změnu zaměstnání v následujícím roce neplánuje. Průzkum pracovního portálu OnlinePráce se uskutečnil na přelomu října a listopadu a zúčastnilo se ho 1920 návštěvníků portálu.

„Výsledek ankety koresponduje současnou situaci na pracovním trhu, kdy i stávající zaměstnanci se rozhlíží po nové práci a nových příležitostech, ale jsou mnohem opatrnější s ohledem na možnosti, které nyní pracovní trh nabízí. Naprostá většina zaměstnavatelů již dříve zmrazila platy a výrazně omezila benefity. Tento stav nadále trvá, takže lidé hledají a doufají, že si najdou lépe placenou práci. Mohou však být v novém zaměstnání i nemile překvapeni. Proto bych doporučovala větší rozvážnost při rozhodování, zda opustit stávající zaměstnání,“ říká Lea Kozáková, manažerka zákaznického servisu pracovního portálu OnlinePráce. Výjimkou může být podle ní situace ve velkých městech, zejména v Praze, kde mezi firmami stále panuje vysoká konkurence a chtějí si klíčové zaměstnance udržet pomocí atraktivních benefitů nebo za cenu navyšování platů. I to ale platí jen u některých pozic, například u obchodníků. V jiných regionech je situace nyní ustálená a firmy drží platy na velmi podobné úrovni. „Celkově nabídka na pracovním trhu nyní v důsledku ekonomického vývoje stagnuje a v nejbližší době nelze očekávat výraznější změnu,“ uzavírá Lea Kozáková.

Pracovní portál OnlinePráce vznikl v roce 2006 a slouží jako inzertní server pro vyhledávání zaměstnanců ze všech regionů celé České republiky v různých oborech. Vedle toho firmám poskytuje ucelené služby v oblasti HR marketingu a uchazečům o práci nabízí komplexní poradenství při hledání práce. Jako první na českém trhu spustil v prosinci roku 2009 novou službu – online testování kandidátů, které umožní firmám hledajícím nové zaměstnance rychlejší a přesnější orientaci při výběru vhodných kandidátů. Více informací o portálu OnlinePráce najdete na www.onlineprace.cz, přímo o OnlineTestu kompetencí pak na www.onlinetestovani.cz.