Člověk, manažer zejména, na sobě musí pořád pracovat

Rozhovor s Ivanem Maštálkou, studentem manažerského programu MBA VUT v Brně a University St. Francis, Joliet

Ivan Maštálka, VUT Brno

V jakém oboru se vlastně pohybujete?

Působím v oblasti ochrany osobních údajů, reputation managementu,  počítačové bezpečnosti – je to dost průřezový obor na hranicích mezi  právem a IT. Naši zákazníci často požadují hodně specifické služby a my rozhodně nejsme firma ze zlatých stránek. Klienta si spíš hledáme my  než on nás.

Vystudoval jste práva, krom toho máte LL. M. z univerzity v Nottinghamu / Masarykovy univerzity v Brně, tak proč ještě MBA?

Asi bych mohl odpovědět, že je to důsledek české titulománie, ale  důvod je jiný: dnes se musíte stále vzdělávat, pokud možno v různých oborech, o čemž jsem se  přesvědčil už v LLM, kde bylo mnoho manažerů s MBA. Řekl bych, že ta diverzita vzdělání vám dá hodně při řešení problémů „out of box“.

Druhá věc je, že v dnešní době se tak nějak očekává, že na sobě stále pracujete - kdo chvíli stál, již stojí opodál. Už to není jako dříve, že s jednou školou člověk vydržel až do důchodu. Nadto MBA je spíš o tom, jak přistupovat k řešení problémů a řídit lidi. Není to program, který by studenty zahlcoval nepotřebným balastem, jen aby se něco učilo.

Proč právě teď?  

Jsem ve věku, kdy už znám pár věcí z praxe, ale pořád jsem ochoten a schopen se něco učit a mám na to čas. Myslím, že věk tak 30-45 je ideální pro tohle studium - neteče vám mléko po bradě, ale zároveň ještě netrpíte syndromem, že už jste všechno viděl a máte to do penze „za pár“. I věkový průměr spolužáků tomu odpovídá, tak nějak jsme na stejné komunikační vlně, což je velká výhoda, když jste s někým v týmu.

Proč právě MBA v Brně?

Odpověď je jednoduchá: poměrně jedinečné spojení Vysokého učení technického v Brně a US University St. Francis. Kvalita programu je tak garantovaná hned ze dvou stran, jelikož obě univerzity jsou akreditovány.

Nešlo by to i jinde a  třeba levněji?

Ale určitě šlo, když člověku stačí škola se sídlem v garáži, kdy kvalifikací ředitele je barevná tiskárna na diplomy. Tady na VUT dostává člověk nejen ten „papír“, ale opravdu i ty znalosti a „skillset“. Krom toho kdokoliv ze zaměstnavatelů si může na univerzitě v USA přímo ověřit, že dotyčný tam studoval a program absolvoval, což se u nadnárodních nebo US firem často děje. Tedy opravdu máte vzdělání z univerzity, kterým se lze ohánět. Není to nějaký  pochybný český „MBA kurz“ ze „švidlškoly“, kterému se budou smát i u nás, natož někde v zahraničí.

Program MBA VUT v Brně a University St. Francis, Joliet

 

Jaké vlastně bylo studium?

V každém případě přínosné a často náročné. Většina vyučujících má za sebou praxi v podnikatelské sféře i v nadnárodních společnostech, nejsou to jen vytloukači prázdné akademické slámy z učebnic. To se projevuje i na způsobu vedení výuky, která je orientována na řešení praktických problémů, na které jako manažer narazíte. Jestli někoho baví definice, poučky a biflování se z učebnic, tak to tady rozhodně nenajde.

Měli jste na některé předměty lektory z USA, jaké to bylo?

Výuka opravdu probíhá (překvapivě) v angličtině a je to vysoce interaktivní debata. Nebavíme se ale o počasí, ale o tom jak se řídí firma a vyžaduje se výrazné zapojení i od studentů. Prostě tam nemůžete sedět jako pecka. Je třeba přemýšlet o problémech a pak to formulovat do nějakého smysluplného projevu v angličtině. Během víkendu se do toho člověk snadno dostane, spíš je pak problém přepnout zase zpátky do češtiny. Druhá věc, lektoři z USA jsou výrazně orientováni na praktické užití toho, co jsme probrali. Nejsou to nějaké převratné objevy, ale jde o to i jednoduché věci umět správně a včas použít v praxi. 

… a jak jinak Brno?

Určitě bych vyzdvihl, že VUT se o studenty stará i co se týká stravování, ubytování. Zvlášť pro mimobrněnské se nestává studium logistickou noční můrou, což pro mě třeba bylo důležité.

Když se podíváte na celé studium MBA, co vám to přineslo?

Poměrně široký přehled jak se  dá firma řídit, špatně i dobře.  Pro mě jako neekonoma i schopnost lépe rozumět klientům z korporátní sféry a přizpůsobit se jejich požadavkům. Mnoho kontaktů na spolužáky a lektory z různých oborů, firem a zemí. Mnohem lepší znalost business angličtiny… a v neposlední řadě ten titul MBA - jsme přece v ČR (smích).