Asociace německých logistických firem varuje před vánočními dárky

Vánoce se blíží a lidé i firmy ještě na poslední chvíli uvažují o vhodných dárcích. Významná německá průmyslová asociace přesto doporučuje žádné dárky nedávat ani nepřijímat – alespoň v byznysu. Asociace AMMPL sdružující více než 8000 členů z řad nákupních a logistických společností tvrdí, že dárky do podnikání nepatří a firmy je nepotřebují, aby si udržely své zákazníky.

Ne vždy je snadné odlišit malou pozornost od daru, který může znamenat řadu etických dilemat. AMMPL proto již v roce 2008 sepsala etický kodex, který firmám radí, jak určit, co je a není přijatelné. Snaží se tak předejít korupci, která v posledních letech zasáhla některé významné německé firmy, jako je Siemens, MAN, Daimler nebo Volkswagen.

Každá firma by si měla stanovit hranice

Sebastian Schroeder z AMMPL uvedl pro server Deutsche Welle, že jeho organizace nechce nijak kazit vánoční veselí, ale naopak pěstovat prostředí, v němž firmy společně pracují „férově a v duchu partnerství“.

Společnost Fraport, která provozuje s letištěm Frankfurt jedno z nejvýznamnějších leteckých spojení na světě, se například s problematickými dárky vypořádala tak, že zakázala všechny dárky nad 35 eur. Zatímco například letenky jsou zakázané, oběd či večeře nevadí. „Důležité je, aby se lidé kvůli dárkům nedostávali do pozice závislosti,“ uvedl vedoucí oddělení vnitřní kontroly Clemens von Stockert.

-kk-

Zdroj: Deutsche Welle - portál německé mezinárodní rozhlasové, televizní a internetové stanice
Zobrazit přehled článků ze zdroje Deutsche Welle