Co nedělat při žádosti o vyšší plat

Když zaměstnanci zjistí, jaký plat pobírají jejich kolegové, často chtějí přidat. Existují však dobré a špatné způsoby, jak žádat o zvýšení platu. Článek shrnuje několik rad, čemu byste se při takové žádosti měli vyhnout.

- Ztráta kontroly. Neútočte na svého manažera, když se například od podroušených kolegů na večírku dozvíte, kolik berou.

- Požadování rovnosti. Někdy může jít o diskriminaci, lidé jsou však většinou placeni podle toho, co dosáhnou. Nelze tedy požadovat automatickou rovnost.

- Očekávání něčeho za nic. Nemyslete si, že jste dobří jen proto, že se tak cítíte. Na druhou stranu byste neměli nadřízené zahltit ani obsáhlou prezentací svých úspěchů.

- Pocit, že budete-li vlastním šéfem, pomůže to. Jako podnikatel neříkejte investorům, že hodláte použít jejich investice na svůj plat.

- Opilost. O zvýšení platu jednejte pouze za zavřenými dveřmi kanceláře vašeho nadřízeného. Vyvarujte se rozvíjení této diskuse na společenských událostech, navíc pod vlivem alkoholu.

- Vyhrožování odchodem. Tato taktika by fungovala pouze v případě, že jste skutečně nenahraditelní, což není moc pravděpodobné.

- Vlastní odborová skupina. Neútočte na šéfa, jelikož jej tím dostanete pouze do defenzivy. Neargumentujte tím, že berete méně než vaši přátelé v jiných firmách. Rozviňte raději diskusi o své budoucnosti.

- Případ pro charitu. Nechoďte za šéfem s líčením výše vaší hypotéky, ztráty zaměstnání manžela atd. Za tyto věci váš zaměstnavatel neodpovídá. Vyšší plat si musíte zasloužit.

-kk-

Zdroj: The Times Online - stránky prestižního britského deníku
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Times Online