Jak si pojistit úspěšný program zaměstnaneckých výhod

Programy nefinančních zaměstnaneckých výhod nebo odměn nad rámec hrubé mzdy (fringe benefits) mohou být velice efektivní. Výraznou motivací pro zaměstnance je zejména soudržnost, jinými slovy podpora smyslu pro společné sdílení organizace. Je ale třeba volit osobní a individuální přístup. Loajální a spokojení zaměstnanci pak pracují lépe a zvyšují celkovou produktivitu firmy.

- Sdílejte vlastnictví. Tento model odměňování je běžný zejména v západních zemích. Zaměstnanec, který vidí odměnu za svou práci v podobě firemních akcií má podle něho (teoreticky) větší tendenci identifikovat se s potřebami firmy, přispívat k jejímu úspěchu a efektivněji pracovat. Čím lépe bude pracovat, tím větší pak bude šance zvýšení hodnoty jejich akcií. Poskytováním podílů zaměstnancům dávají firmy najevo svůj pozitivní názor na ně a svoji důvěru.

- Dárky nejsou jen na Vánoce. Zaměstnance potěšíte a motivujete, když je obdarujete, aniž by to předem očekávali. Program takového odměňování by měl být osobní, aby zaměstnanci získali pocit speciální ocenění jen pro svou osobu. Nemusí se jednat o drahé dárky ani peněžní hotovost. Osobní dárky naopak pomáhají udržet motivaci v dobách, kdy se firmě nedostává hotovosti na zvýšení platů.

- Optimalizujte benefity. V mnoha zemích se neukázalo jako efektivní poskytovat zaměstnancům finanční odměny nad rámec hrubé mzdy. Přispěla k tomu především daňová opatření. Kvalitní penzijní plány nebo podpora zdravotní péče o zaměstnance však mohou být atraktivními zaměstnaneckými výhodami. Vědomí, že firma pečuje o své zaměstnance v nemoci nebo stáří je velice silný motivační faktor. Pokud jde o nepeněžní benefity, firmy mohou zaměstnancům poskytovat celou řadu věcí, od firemních vozů či počítačů, přes lázně a dovolené až po péči o děti. Důležité je vždy vycházet z individuálních potřeb firmy a zaměstnanců.

- Pozor na přežitý status. Moderní firma s plochou strukturou, horizontálním řízením a otevřeným stylem se vyhýbá izolujícím a neproduktivním stavovým symbolům. Ubývá proto rezervovaných parkovacích míst nebo oddělených jídelen. Uznání a pocit psychické satisfakce naopak stále více určují například důležitě znějící názvy pracovních pozic.

-kk-

Zdroj: ezinearticles.com - Databáze odborných článků pro elektronické magazíny.
Zobrazit přehled článků ze zdroje ezinearticles.com