Když nováček bere víc než vy

V dnešní době se stává, že se zaměstnavatelé snaží přilákat talenty i za cenu nabídky nadstandardního platového ohodnocení. Jak na takovou situaci budou reagovat stávající zaměstnanci, záleží jen na nich.

Můžete se naštvat, nebo se „probudit“. Možná je na čase zjistit vaši aktuální tržní cenu, zaktualizovat technické dovednosti a pokusit se požádat o zvýšení platu.

- Proveďte analýzu. Pokud jste zjistili rozdíl v platech z privátní dokumentace, která se k vám dostala náhodou, nejedná se pravděpodobně o informaci, kterou jste měli získat a bylo by záhodno vašeho nadřízeného na jejím základě nekonfrontovat. Vyhněte se tomu, abyste unáhleně došli k názoru, že si nový zaměstnanec vyšší plat nezaslouží. Možná má vzácné technické dovednosti, nebo je pro firmu jinak cenný. Aniž byste se s novým spolupracovníkem srovnávali, přemýšlejte o tom, čím jste firmě přispěli vy.

- Proveďte průzkum. Prozkoumejte svou hodnotu na trhu práce a identifikujte žádané a ceněné dovednosti a případně to, jak byste je mohli získat.

- Proberte to s nadřízeným. Přichází nejtěžší část – probrat zvýšení platu s nadřízeným. Bude ale o mnoho snazší, když přijdete připraveni:

Načasování

Požádejte o zvýšení platu, po vaší úspěšné akci nebo projektu. Není to ale vhodné, když se například ve firmě právě zavádějí úsporná opatření.

Zdůvodněte pomocí příkladů

Poukažte na vaše zásluhy, které dostatečně konkretizujte.

Buďte připraveni ke kompromisům

Váš manažer vám možná nebude chtít přidat tolik, kolik byste chtěli. Mějte proto v záloze plán B, případně zvažte akceptování alternativních benefitů.

Zvažte své možnosti

Pokud nezískáte požadované ocenění, zvažte, zda pro vás má cenu hledat novou práci.

-av-
Zdroj: CareerBuilder - největší americký portál s nabídkami zaměstnání
Zobrazit přehled článků ze zdroje CareerBuilder