Minimální mzda v Irsku klesne o 12 procent

Minimální mzda v Irsku klesne o 12 procent (o 1 euro) na 7,65 eura za hodinu. Rozhodla o tom vláda v rámci svého úsporného plánu ve snaze odstranit co nejvíce překážek vytváření nových pracovních míst v zemi, která se potácí na hraně bankrotu. Dosavadní minimální mzda je totiž druhá největší v Evropské unii. Uvedl to irský list The Irish Times.

Úsporný plán konstatuje, že situace v Irsku se v posledních třech letech dramaticky změnila. Cenová hladina klesala a také výdělky se upravovaly směrem dolů za účelem zachování pracovních míst. Snížení minimální mzdy – jak navrhuje i OECD – je proto podle ní na místě.

Odbory a opozice jsou proti

Odborové svazy – například jedno z největších sdružení s názvem Mandate, které zastřešuje především pracovníky v maloobchodu a administrativních službách – se snížením minimální mzdy nesouhlasí. Varuje, že u zaměstnanců s nejnižšími výdělky to bude znamenat „degradaci pracovních podmínek“, která povede k poklesu produktivity, poškodí spotřebitelské výdaje a přivede tyto zaměstnance včetně přistěhovalců do neudržitelné situace.

Podobný názor zastává i představitel opoziční Labour Party Willie Penrose. Opaření podle něho velice výrazně zasáhne desítky tisíc domácností, které závisejí na minimální mzdě a spíše než motivovat, bude odrazovat od práce.

-kk-

Zdroj: The Irish Times - portál irského deníku The Irish Times
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Irish Times