Radost z práce není fráze

Dobrých výsledků se v práci nedosahuje jen díky penězům, ale i lepším podmínkám, spokojenosti a motivaci zaměstnanců. Poslední roky ukazují, že hodnoty jako příjemné pracovní prostředí, sociální jistoty nebo ztotožnění se základními cíli firem hrají stále významnější roli. Nejdůležitějším předpokladem duševní pohody a schopnosti podávat vysoké výkony je radost z práce. Kdo pracuje s chutí, je kreativnější a úspěšnější.

Mezi nejčastější faktory vyvolávající pocit nespokojenosti v zaměstnání patří styl vedení, firemní politika, pracovní podmínky, mezilidské vztahy, mzda, postavení nebo chybějící jistota pracovního místa. Odstranit negativní faktory však nestačí. Zaměstnanci potřebují vidět výsledky, uznání, odpovědnost, vzdělávání a práci, která má smysl. Problémem zůstává také to, že zaměstnanci často vědí, co způsobuje jejich nespokojenost, nicméně s tím nic nedělají.

Někteří lidé nedokáží vyřešit svůj problém s nechutí do práce bez odborné pomoci, většina však ano. Článek proto nabízí několik jednoduchých rad, jak ztracenou radost z práce znovu objevit.

- Důležitá je sebemotivace.
- Pokuste se trávit více času s kolegy a vzájemně se lépe poznat.
- Vzdělávejte se.
- Udělejte si z rutinní práce zábavu.
- Dávejte si jasná předsevzetí a převezměte zodpovědnost sami za sebe.

-kk-

**Datum vydání:** XII/2004
Zdroj: profesia.sk - slovenský portál s nabídkou zaměstnání a radami pro řízení kariéry
Zobrazit přehled článků ze zdroje profesia.sk