Studie: Náklady na expaty v evropských městech klesají

Ilustrační snímek

Nejdražším městem světa pro zahraniční pracovníky je v letošním roce japonské Tokio. Nahradilo tak doposud vedoucí hlavní město Angoly – Luandu. Ukázal to aktuální ročník výzkumu Cost of Living Survey, který zpracovává konzultační společnost Mercer. Třetím nejdražším městem pro expaty pak je opět japonské město Ósaka (o tři příčky výše než loni). Následují Moskva a Ženeva, které si své příčky udržely stejně jako minulý rok. Nejméně nákladné je naopak pákistánské Karáčí, kde je o třetinu levněji než v Tokiu. Praha obsadila 69. příčku.

Výzkum každoročně porovnává životní náklady a ceny více než 200 položek, jako je bydlení, doprava, jídlo, oblečení nebo zábava, ve 214 městech na 5 kontinentech. Je to jeden z nejobsáhlejších světových výzkumů, který pomáhá nadnárodním společnostem a vládám vytvářet strategie odměňování pracovníků vysílaných do zahraničí.

Nejdražší města v Evropě jsou Moskva (celkově 4. místo), Ženeva (5. místo), Curych (6. místo) a Bern (14. místo). Až na několik výjimek pak všechna ostatní evropská města v žebříčku klesla v důsledku výrazného oslabování eura a dalších evropských měn vůči dolaru. Oslo (18. místo) kleslo meziročně o tři příčky, Londýn (25. místo) o sedm příček, Paříž (37. místo) o deset příček a Milán (38. místo), Řím (42. místo), Stockholm (46. místo), Vídeň (48. místo) a Amsterdam (57. místo) o 13 příček. Praha (69. místo) klesla dokonce o 22 míst.

Nejdražší města pro expaty v roce 2011 a 2012

Březen 2012

Březen 2011

Město (stát)

1

2

Tokio (Japonsko)

2

1

Luanda (Angola)

3

6

Ósaka (Japonsko)

4

4

Moskva (Rusko)

5

5

Ženeva (Švýcarsko)

6

7

Curych (Švýcarsko)

6

8

Singapur (Singapur)

8

3

N'Djamena (Čad)

9

9

Hongkong (Hongkong)

10

11

Nagoya (Japonsko)


Bližší informace o výsledcích studie v dalších světových regionech naleznete v tiskové zprávě společnosti Mercer zde.

-kk-

Zdroj: Mercer - přední světová poradenská společnost
Zobrazit přehled článků ze zdroje Mercer