Třináctý plat dostalo v tomto roce 16 % lidí

V roce 2008 měla 13. plat čtvrtina lidí, v roce 2011 už jen 16%. Výše třináctého platu meziročně stoupla a v průměru dosahuje 17 277 korun českých. Na pozicích jako je poštovní doručovatel, pokojská, speciální pedagog či porodní asistentka lidé s třináctým platem nemohou počítat vůbec. Vyplývá to z údajů platového průzkumu Platy.cz.

Podle průzkumu Platy.cz podíl lidí, kteří dostávají na konci roku odměnu formou třináctého platu, dlouhodobě klesá. V roce 2011 má 13. plat o 2 % méně lidí než rok předtím. Průměrná výše 13. platu je v tomto roce 17 277 korun, což představuje oproti předešlému roku nárůst o 8 procent.

Zdroj: Platy.cz

Třináctý plat může očekávat 1 ze 4 top manažerů

Očekávat na konci roku 13. plat může podle průzkumu Platy.cz jen 10 ze sta zaměstnanců na pozicích pomocných zaměstnanců. Naproti tomu mezi top manažery si formou 13. platu na konci roku přilepší čtvrtina.

Ve všeobecnosti platí, že výše třináctého platu se odvíjí od základního platu zaměstnance. Platí tedy úměra, že čím výše postavený člověk s vyšším základním platem, tím je vyšší i jeho 13. plat. Například průměrný třináctý plat na pozicích administrativních zaměstnanců je v tomto roce 12 669 korun a počítat s ním může jen 12 % zaměstnanců. U top manažerů je průměrný 13. plat v tomto roce 66 502 korun a dostane ho 1 ze 4 top manažerů.

Tabulka 2: Přehled 13. platů podle úrovně pracovní pozice

Přehled 13. platů podle úrovně pracovní pozice

Zdroj: Platy.cz

Dalším kritériem, které ovlivňuje výši třináctých platů, je velikost firmy, ve které lidé pracují. Nejčastěji lidé třinácté platy dostávají ve velkých firmách nad 1000 zaměstnanců, kde jsou jejich odměny také nejvyšší. „Ve velkých firmách jsou 13. platy často garantované v kolektivních smlouvách. Firmy je tedy neposkytují podle toho, jaké mají v daném roce ekonomické výsledky, ale podle dohody, jakou mají stanovenou," řekl Lubomír Valenta ze společnosti Profesia CZ, která portál pro průzkum platů provozuje.

Country manažer dostane více než stotisícový bonus

Podle průzkumu Platy.cz, nejvyšší třinácté platy dostávají lidé, kteří pracují na pozicích country manažerů. Tedy lidé, kteří zodpovídají za vedení zahraniční pobočky firmy v daném regionu země. Jejich průměrný 13. plat v tomto roce dosáhl 100 200 korun. Dalšími pozicemi s vysokými odměnami na konci roku jsou generální ředitel (97 919 Kč), ekonomický/finanční ředitel (85 697 Kč), obchodní ředitel (70 447 Kč) a výkonný ředitel (63 969 Kč).

Tabulka 3: Vybrané pozice s nejvyšším a nejnižším 13. platem

Vybrané pozice s nejvyšším a nejnižším 13. platem

Zdroj: Platy.cz

Naproti pozicím, kde část zaměstnanců dostane na konci roku vyplaceny 13. platy, jsou však i pozice, kde respondenti uvádějí, že odměnu formou 13. platu nedostávají vůbec. Jde o pozice radiologický asistent, zdravotnický asistent, montážník/montér, barman, web designér, šéfkuchař a pojišťovací poradce.

Zdroj: Profesia.cz - internetový portál práce v České republice
Zobrazit přehled článků ze zdroje Profesia.cz