Ženy by měly žádat o zvýšení platu jinak než muži

V zájmu studie americké Carnegie Mellon University bylo požádáno několik mužů a žen, aby ohodnotili videonahrávky pohovorů s mužským a ženským uchazečem o nové umístění a rozhodnout, zda a koho z nich by přijali.

Každý z adeptů předvedl dva scénáře. V prvním nabízené kompenzace akceptovali a ve druhém se, trochu arogantním způsobem, dožadovali vyššího platu a dalších výhod. Ženy by nepřijaly muže a ani ženy z druhého scénáře. Muži také méně inklinovali k náboru ženy, která vyžadovala větší odměnu, ale již nebyli tak negativní vůči stejnému chování muže. Jak muži, tak ženy zhodnotili chování ženy, která si žádala vyšší odměnu, jako příliš náročné.

Ženy si samozřejmě mohou dovolit vyjednávat lepší platové podmínky, ale měly by používat jemnější přístup a jinou taktiku. Je trochu znepokojivé, že se o to často ani nesnaží a mají tendenci se podceňovat. Dle studie jsou platová očekávání žen pro stejné pozice až o 32 % nižší než u mužů. Navíc, když už si řeknou o více peněz, většinou je to o mnoho méně než jejich mužské protějšky. Článek přináší několik tipů pro úspěšné vyjednávání.

- Načasování. Oslovte nadřízeného s žádostí o zvýšení platu s dostatečným předstihem před obvyklým obdobím hodnocení, neboť pokud to uděláte pozdě, je možné, že už bude mít částku rozmyšlenou, nebo dokonce schválenou shora.

- Příprava. Najděte pádný důvod, proč si zasloužíte zvýšení platu nebo větší počáteční plat. Dejte dohromady seznam vašich výsledků a nových zodpovědností a zjistěte, jak se v současné době pohybují platy v oblasti, ve které se pracujete.

- Vyhněte se citové pasti. Ženy se často bojí požádat z obavy, že ohrozí daný vztah. Je třeba si uvědomit, že je těžší říci někomu „ne“, pokud vás znají a mají v oblibě a neublíží se zeptat, přestože nedosáhnete všeho, co chcete.

- Představte si, že jednáte za někoho jiného. Pro ženy je zvlášť těžké vyjednávat za sebe. Když ale budou předstírat, že zastupují například klienta nebo kolegyni, bude to pro ně mnohem jednoduší.

-av-

Zdroj: CNN.com - portál americké zpravodajské televize CNN
Zobrazit přehled článků ze zdroje CNN.com