Ženy v Česku jsou vzdělanější, ale berou méně než muži

Ilustrační snímek

České ženy jsou placené hůře než muži. Rozdíl mezi jejich příjmy patří k největším v  Evropě. I když jsou mladé Češky vzdělanější než jejich vrstevníci, jsou více ohrožené nezaměstnaností.

Rozdíl v odměňování mužů a žen v České republice je druhý nejvyšší v Evropské  unii, hned po Estonsku.

Ze statistik vyplývá, že ženy ve věku 35 až 39 let vydělávaly v roce 2015 průměrně 24 tisíc korun měsíčně, o 10 tisíc méně než muži.

Nejde jen o vliv diskriminace, ale i o odlišnou strukturu na trhu práce. Ženy totiž častěji vykonávají hůře placené profese.

„Největší rozdíl mezi příjmy obou pohlaví vzniká v momentě, kdy se ženy vracejí do zaměstnání po mateřské. Obtížně pak konkurují mužům, kteří svou kariéru nepřerušili,“ upřesňuje předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Data dále potvrzují, že příjemci rodičovského příspěvku jsou ve více než 98 % ženy. Nejvíce mužů zůstává doma s dítětem v Praze, nejméně v Kraji Vysočina.

Ženy jsou častěji ohrožené nezaměstnaností. I když je bez práce více žen než mužů u všech věkových skupin, nejvýrazněji se nezaměstnanost týká mladých Češek ve věku od 20 do 24 let. U nich se míra nezaměstnanosti blíží 15 %. U stejně starých mužů přitom nedosahuje ani 10 %.

„Právě mladé ženy jsou ale vzdělanější než muži. Ve věku 25 až 34 let mělo vysokoškolské vzdělání 38 % z nich. U mužů jen 24 %,“ popisuje data za rok 2015 Michaela Kleňhová, ředitelka sekce demografie a sociálních statistik ČSÚ.

Další grafy a podklady k situaci mužů a žen na českém trhu práce prezentované na tiskové konferenci ČSÚ „Statistický příběh žen a mužů“ 9. února 2017 jsou k dispozici ke stažení zde.

Zdroj: Český statistický úřad - Ústřední orgán státní správy České republiky. Zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely.
Zobrazit přehled článků ze zdroje Český statistický úřad