6 kroků ke ztrátě šance na novou práci

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o zaměstnání chce na náboráře udělat dobrý dojem. Ve snaze získat novou práci co nejdříve a zvítězit nad desítkami minimálně stejně dobrých konkurentů se však uchazeči dopouštějí zbytečných chyb. Náboráři tyto chyby velmi dobře znají, protože se stále opakují. Uchazeče, kteří se těch chyb dopouštějí, proto rovnou vyřazují. Uchazeč se však o konkrétní chybě většinou nedozví, a tak ji udělá i příště. Pojďme si proto představit nejčastější chyby uchazečů, které dokáží spolehlivě odradit náboráře dle serveru Undercover Recruiter.

1. Chybějící informace

Lidé většinou hledají nabídky práce na internetu. Inzeráty na webu však kromě základních informací, které běžně nalézáme například v tištěných novinách, většinou obsahuji i odkazy na více informací o firmě a nabízené pozici. Uchazeč by si měl prostudovat všechny tyto informace a teprve pak se obracet na náboráře. I když to nedá najevo, náborář nebude nijak nadšen, že vám musí do telefonu vysvětlovat něco, co jste si mohli přečíst sami.

2. Neschopnost poslouchat

Ať už budete s náborářem poprvé jednat telefonicky nebo tváří v tvář, jistě budete mít řadu otázek o nabízené práci. Ptát se je rozhodně v pořádku, ptejte se na vše, co vás zajímá. Jakmile však položíte otázku, přestaňte mluvit a poslouchejte. Nesnažte se stále upozorňovat na to, jak jste skvělí a všechno víte.

3. Špatný životopis

Kolikrát jste již četli, že životopis byste měli vždy připravovat na míru s ohledem na konkrétní firmu a pozici? Jistě mnohokrát. Kolikrát jste to však udělali? Možná, že životopis, který posíláte všude, už koluje mezi náboráři jako odstrašující příklad. Pokud poctivě upravujete životopis pro konkrétní firmy, je to skvělé. Zároveň si však dávejte pozor, abyste neodeslali některou z předchozích verzí, která bude mít v názvu jinou firmu. Více o chybách v životopisech zde.

4. Neúčast na pohovoru

Zde je rada jednoduchá. Pokud se z nějakého vážného důvodu nemůžete dostavit na domluvený pohovor, předem a včas se omluvte. Neozvete-li se vůbec, je to neomluvitelné. Ani telefonovat chvíli před schůzkou, že nedorazíte, není nejlepší. V takovém případě buďte aktivní a snažte se domluvit na jiném termínu.

5. Nedostatečná příprava

Vždy mějte na paměti, že konkurence na trhu práce je obrovská. Pokud se na pohovor dobře nepřipravíte, někdo jiný to jistě udělá. Snažte se připravit co nejvíce informaci o sobě ve vztahu k nabízené práci a také zjistit co nejvíce firmě. Snažte se působit především kladně. Vyvarujte se jakýchkoli pomluv, například ve vztahu k bývalým zaměstnavatelům.

6. Odmítnutí nabídky

Samozřejmě, že nabídku nemusíte přijmout. Neodmítejte však unáhleně a bez vážných důvodů. Platí to zejména v případě, že spolupracujete se zástupcem personální agentury. Tento člověk vám již věnoval hodně času a pečlivě vám předvybral pracovní nabídky, které by vás mohly zajímat. Za legitimní důvody lze pokládat jinou nabídku nebo nesouhlas s navrhovanými pracovními podmínkami.

A ještě jedno doporučení pro případ spolupráce s personální agenturou na závěr. Nebombardujte agenturu telefonáty, kdy už vám najde práci. Vědí o vás a pracují na tom.

Napadají vás ještě další chyby, na které by si uchazeči o práci měli dát pozor?

-kk-

Zdroj: The Undercover Recruiter - populární britský blog věnovaný náboru a rozvoji kariéry
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Undercover Recruiter