Nenuťte ženy odejít

Mnoho firem mluví o rovnosti pohlaví, mužům se však dostává rychlejšího koučování na nižších manažerských úrovních než ženám. Častěji také dostávají příležitost zazářit jako mezinárodní vůdcové a mají lepší přístup k rozvoji talentu a mentorování při postupu na vyšší pozice.

Aktuální studie konzultační společnosti DDI, která se zabývá řízením talentu, ukázala, že v oborech, kde převládají muži, opouštějí ženy manažerský žebříček dříve, než dosáhnou ředitelské úrovně, na kterou se dostane jen 7 % žen. Zúčastnilo se jí 10 000 vůdců z 376 organizací v 76 zemích světa. Skleněný strop podle ní začíná hned na začátku ženské kariéry, nikoli až ve chvíli, kdy se snaží postoupit na manažerskou úroveň.

Ženy si ani nemusejí uvědomovat, že čelí diskriminaci, protože diskriminační postoje bývají v organizacích silně zakořeněné. Výběrové a rozvojové procesy v rámci přípravy na vyšší pracovní role jsou totiž často tajeny a namířeny směrem k mužům.

Podle DDI existují určité organizační záležitosti, které zabraňují ženám, aby usilovaly o vyšší pozice. O 28 % více mužů například získává přístup k odbornému rozvoji a na ředitelské úrovni je to dokonce jednou tolik. Ženy mají také méně podpory v obdobích změn, jako je například nástup do nové role nebo povýšení.

Studie zformulovala sedm kroků, jak pomoci ženám v postupu na manažerském žebříčku.

- Vytvořte formální politiku plánování nástupnictví. Organizace s těmito formálními plány totiž vykazují více žen v manažerských pozicích.

- Výkonnost oceňujte rovnoprávně, abyste pomohli odstranit rozdíly v platovém hodnocení.

- Umožněte ženám stejný přístup ke školení a dalším příležitostem.

- Poskytujte ženám mentory, kteří je budou formálně nebo neformálně povzbuzovat k proaktivnímu hledání příležitostí a rozšiřování obzorů.

- Ujistěte se, že zaměstnankyně mají přístup k mezinárodním příležitostem.

- Ujistěte se, že nabízíte všem zaměstnancům stejnou podporu při změně role nebo povýšení.

- Zajistěte, aby se vaše politika lidských zdrojů více orientovala na rodinu.

-kk-

Zdroj: Management Issues - britský portál s novinkami, analýzami a názory z oblasti managementu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Management Issues