Technologické firmy chtějí zaměstnávat autisty

INNERGY, s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti INNERGY, s.r.o.

Vytisknout

Definice říká, že autismus je vývojové mentální postižení, které se projevuje abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Rozhodně však není pravda, že by lidé trpící poruchou autistického spektra nebyli inteligentní a nemohli se uplatnit v pracovním životě.

Výzkumy posledních let potvrzují, že řada autistů má normální nebo vysokou inteligenci a někdy dosahují i geniality. K přednostem autistů patří vysoká míra soustředění a smysl pro detail, hluboká jednostranná specializace, analytické schopnosti, vytrvalost a loajalita. Zdá se, že si to začínají uvědomovat i přední světové firmy, zejména v technologickém sektoru, které v posledních letech přicházejí s náborovými kampaněmi zaměřenými právě na lidi s poruchami autistického spektra.

Směr udává SAP, Microsoft a Hewlett-Packard

Průkopníkem v této oblasti je německý dodavatel podnikových informačních systémů, společnost SAP. Ta spustila globální program pro zaměstnávání autistů v roce 2013. V Česku začala nabízet práci autistům letos v dubnu ve spolupráci s organizací Apla. Po absolvování školení pod dohledem profesionálního mentora nastupují autisté na pozice testerů softwaru, programátorů a kontrolorů kvality dat.

Microsoft oznámil plán svého projektu pro zaměstnávání autistů již v roce 2012, spustil jej letos na Světový den porozumění autismu – 2. dubna. V pilotním projektu spolupracuje s pracovní agenturou Specialisterne, která se zaměřuje na zaměstnávání autistů. Zatím nabídne deset pozic na plný úvazek v centrále Microsoftu ve městě Redmond ve státě Washington. Na autistech si cení především výrazné schopnosti zapamatovat si informace, detailního uvažování a znalostí matematiky a kódování.

V současné době spouští podobný program i společnost Hewlett-Packard, která chce zaměstnat autisty jako výzkumné pracovníky v Austrálii. Pilotní projekt již běží v Adelaide, kde bylo od ledna přijato již více než 10 autistů. V říjnu bude spuštěn program v Canbeře ve spolupráci s ministerstvem sociálních služeb a Centrem pro výzkum autismu při Latrobe University, které zároveň povede výzkum dospělých autistů a jejich rodin. Většina dosavadních výzkumů se totiž zaměřuje jen na děti. Výběr autistů v Canbeře povede dánská organizace Specialist People Foundation.

-kk-

Zdroj: HR Grapevine - britský portál a časopis věnovaný HR
Zobrazit přehled článků ze zdroje HR Grapevine

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace