Čeští zaměstnanci v zahraničních firmách - krok za krokem vpřed

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Po roce 1989 do českých podniků začaly proudit zahraniční investice a s nimi přišli i zahraniční manažeři a vlastníci. Zaměstnanci byli najednou konfrontováni se západním stylem řízení podniku. Prvním problémem byl zpočátku fatální nedostatek loajality. Jde o pochopitelný jev - má svůj původ ve státním vlastnictví. Docházelo i k vrcholně nežádoucím jevům typu rozkrádání na pracovišti. Pro mnoho zaměstnanců je ovšem stále problémem dodržovat například mlčenlivost o interních informacích či nezneužívat svého postavení v rámci firmy k osobnímu obohacení. V obecnější rovině se podobné nežádoucí návyky projevují v nehospodárnosti při alokaci firemních zdrojů.

Jazyková vybavenost – i když počet lidí, kteří zvládají alespoň jeden světový jazyk na komunikativní úrovni, trvale roste, jedná se především o mladé zaměstnance a čerstvé absolventy škol. Díky stále více rozšířené výuce především anglického jazyka na středních a vysokých školách se i situace v této oblasti pomalu zlepšuje. Angličtina je většinou základní znalostí, kterou zaměstnavatelé požadují. Požadavky na znalost ostatních jazyků jsou ve srovnání s angličtinou řádově méně časté a jsou většinou uváděny jako druhotné. Češi stále málo chápou nutnost dalšího vzdělávání v průběhu celého života podle momentálních požadavků trhu práce. Oficiální instituce ovšem celoživotnímu vzdělávání nijak výrazně nepomáhají.

Jednou z otázek, které musí potenciální investor důkladně zvážit před vstupem na náš trh, je také dostupnost pracovních sil s požadovanou kvalifikací v daném regionu, jelikož se zaměstnanci ze vzdálenějších míst nemůže příliš počítat. Celková situace se však za posledních 10 let markantně zlepšila. Důvodem je zlepšující se úroveň absolventů, nástup nových ročníků atd. Mnoho Čechů je na mezinárodním trhu práce hodnoceno velmi vysoko, platí to zejména o IT a telekomunikačních odbornících. Abychom byli objektivní - ani zahraniční zaměstnavatelé se mnohdy nevyrovnávají s českým prostředím bez problémů. U některých zahraničním firem dochází k porušování pracovněprávních norem, především co se týče pracovní doby, podmínek uzavírání pracovních smluv apod.
Zdroj: JobPilot.cz - české stránky serveru JobPilot s nabídkami práce
Zobrazit přehled článků ze zdroje JobPilot.cz

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace