Když se to v práci nedá vydržet

Mnoha zaměstnancům znepříjemňuje práci všeobecná rozladěnost, obávaný šéf nebo otavní kolegové. V podstatě existuje jen velmi málo harmonických kanceláří. Většinou se utvoří skupina zaměstnanců, kteří jsou si navzájem podobní, obklopená větší skupinou ostatních, s nimiž se takříkajíc nemusí. Tito lidé však nejsou ten zásadní problém. Zásadní problém způsobují pomlouvači, podlézavci, simulanti a neefektivní či zlí manažeři. Téměř v každé kanceláři pak kolují fámy, panují špatné pocity, přicházejí rozkoly a nastávají hádky.

Co s tím? Zaměstnavatel může k tomuto problému přistoupit zbabělec. V takovém případě zakáže pomlouvání, stěžování a obviňování. Výsledek však může být ten, že zaměstnancům s těmito zlozvyky pouze nahraje do rány. Lépe udělá, pokud bude statečný. Teoreticky nejlepší řešení spočívá v tom, že každému jedinci je třeba vysvětlit, jak jeho chování ničí harmonii kanceláře.

V praxi je ale ideálním řešením mluvit s kolegy a poté se případně diskrétně obrátit na vyšší nadřízené, pokud je problémem nadřízený. Vědomí o tom, že jste učinili pozitivní krok k nápravě situace, sníží tlak, který s ní souvisí. Pokud se vám poštěstí mít v práci chápavé manažery, proaktivní kolegy a velké sebevědomí, k nastolení harmonie na pracovišti a návratu vašeho krevního tlaku do normálu budou stačit tyto tradiční metody. V opačném případě je třeba jít cestou „odventilování“.

Jestliže již skutečně nemůžete situaci na pracovišti déle vydržet, máte pocit, že již není možné více skřípat zuby a vaše plíce se plné vzduchem, abyste mohli opravdu silně zařvat, dopřejte si pauzu. Zamyslete se nad svou kariérou, nad svým platem. Přemýšlejte nad sebemenší výhodou, která stojí ve vaší práci za to a uklidněte se.

Zajímavé možnosti odreagování nabízí například Internet. Inspirací jsou například stránky lifelong.disappointment.com, kde se můžete anonymně rozepsat o nesnesitelných kolezích i šéfech. Budete se cítit, jako byste jim uštědřili pořádnou ránu a přitom nebudete muset mít strach, že přijdete o práci. Není to tradiční cesta k harmonii, ale uspokojení přinést může.

-kk-

Zdroj: The Guardian - portál britského deníku The Guardian
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Guardian