Když si sypat popel na hlavu, tak stylově

Když si sypat popel na hlavu, tak stylově

Přiznat, že jste udělali chybu, není nikdy snadné, ale když už se odhodláte to přiznat, udělejte to stylově. Odcházíte z konferenční místnosti s pocitem triumfu. Přišli jste se skvělými nápady a rozmetali všechny námitky. Tým bude jednat podle vašich doporučení. Celý den strávíte obklopeni aurou úspěchu, ale cestou domů začnete přemýšlet o otázce, kterou vám kdosi v místnosti položil. Nezasloužila si větší diskuzi? Byli jste si tak jisti a nyní váháte. Večer v posteli přemýšlíte ještě víc a ve tři ráno se probouzíte s uvědoměním, že jste se zmýlili. To je pohroma, co teď budete dělat? Tak především jste se poučili, že už se nemáte předvádět. Navíc je možné z této situace vyjít jako profesionál, otevřený a apolitický. Jak to udělat:
- Okamžitě se setkejte s opozicí – sdělte vašemu největšímu oponentovi, že jste přes noc změnil své hledisko a že on šel tím správným směrem. Pak buďte zticha a vyslechněte si jeho odpověď. Buďte připraveni, že vám vrátí to, jak jste se k němu chovali včera.
- Řekněte to i ostatním – pokus nemáte brzy nějakou poradu, kde byste oznámil svůj omyl, rozešlete e-mail, kde popíšete změnu svého stanoviska.
- Řekněte to šéfovi – zeptáte se, jak je to možné, co se stalo. Vysvětlete mu to a už chybu nikdy neopakujte.
- Omluvte se, pokud je to potřeba – čestně pohlédněte na to, kde jste pochybil. Tam, kde jste někoho urazil, nebo jeho práci, je třeba se omluvit. Řekněte, že oni měli pravdu, ne vy, a že si jich vážíte a ceníte více než kdy předtím.

-ba-
Zdroj: Bloomberg Businessweek - portál prestižního amerického týdeníku Business Week a mediální agentury Bloomberg
Zobrazit přehled článků ze zdroje Bloomberg Businessweek