Konec klíčům a zaměstnaneckým kartičkám

Vytisknout

Svěřte „píchačky“ cloudu, ušetříte čas i peníze.

Bez docházky a přístupového systému firmy nedokáží fungovat. Kdysi tuto roli zastaly takzvané píchačky, dnes se vesměs využívají moderní elektronické systémy. Pomáhají nejen udržet přehled o odpracovaných hodinách, ale zpravidla také zajišťují kontrolu vstupu do firemních objektů. Ačkoli zaměstnanci vidí většinou jen terminál, ke kterému přikládají čip, aby se dostali do práce, to nejdůležitější, registrace a zpracování údajů, probíhá na serveru. Anebo v cloudu, což je pro většinu firem mnohem jednodušší a efektivnější řešení.

Široké využití přístupových systémů

Hlavním úkolem propracovaných přístupových systémů je zajištění uceleného přehledu o pohybu lidí ve firmě či jejích jednotlivých částech a zabránění vstupu neoprávněných osob. Často technologie nahrazují klíče, jejichž správa je při větším počtu zaměstnanců velmi nákladná a časově náročná. Současně může přístupový systém posloužit i pro sběr dat pro evidenci docházky. Čidla data sesbírají, docházkový systém je zpracuje a umožní doplnit další informace – například dovolené či nemoci – aby vznikl podklad použitelný pro zpracování mezd a zaměstnanci nemuseli trávit čas nad dlouhosáhlými výkazy.

V módě je přihlašování přes otisk prstu, sken duhovky a cloud

Standardem se v posledních letech staly čipové systémy určené pro zpracování dat. Nyní jsou ale stále modernější řešení, která se obejdou i bez čipu, protože pracují s biometrickými údaji, jako je otisk prstu, sken oční duhovky nebo fotografie obličeje. Jejich hlavní předností je, že je má zaměstnanec vždy u sebe. Nejnovějším trendem je pak přesun systému ze serveru do cloudu, přičemž odpadá náročná konfigurace a instalace serveru a jeho pravidelná údržba a aktualizace systému. Nejen zapojení, ale i rozšíření cloudového řešení je velmi jednoduché a je jedno, zda ho chceme nainstalovat v jedné lokalitě či třeba na několika navzájem nepropojených místech – nové prvky stačí jen zapojit a nakonfigurovat v cloudovém systému.

Systém, který se obejde bez údržby

U různých klientů se potýkáme s podobnými problémy: stávajícím systémům chybí údržba a správa. Dokud vše funguje, nikdo se o něj nezajímá a firmy volají až ve chvíli, kdy se nedaří dostat ze systému potřebná data. Proto jsme se rozhodli využít předností cloudu a udělat docházkový systém, který je z pohledu klienta prakticky bezúdržbový,“ vysvětluje Jan Zolák, marketingový ředitel společnosti EFG CZ. Ta patří mezi přední české výrobce a dodavatele přístupových a docházkových systémů pod jménem Aktion a má více než dvacetiletou zkušenost se správou a instalací těchto řešení. Jako první přišli před dvěma lety na český trh právě s cloudovým řešením Aktion.Next Cloud postaveným na platformě Microsoft Azure. Z náročného a komplexního systému tak vytvořili službu.

Aktion.Next Cloud naplno využívá přednosti cloudu. V podstatě stačí nainstalovat modul či moduly a začít využívat systém,“ říká Jan Zolák. Po připojení jen stačí provést prostřednictvím webového rozhraní základní nastavení. Díky tomu, že se o data stará cloudové řešení na platformě Microsoft Azure., se uživatel nemusí systému a jeho správě nijak věnovat. Instalaci, konfiguraci či průběžnou aktualizaci a zabezpečení systému i dat, to vše zařizuje dodavatel, v tomto případě společnost Microsoft.

Aktion.Next Cloud – řešení pro moderní firmy

Stejně jako u nás zákazníci hledají pohodlné a rychlé vytištění fotografií a dalších tiskovin bez nutnosti instalace speciálního programu, tak my hledali pohodlné a rychlé řešení docházky. Takové, které splní všechny naše požadavky, u kterého se nebudeme muset trápit s náročnou instalací, s pravidelnými aktualizacemi či konfigurací a udržováním vlastního serveru,“ popisuje výběr docházkového systému Ronnie Nilsson, marketingový ředitel společnosti Piklio.

Volba padla na řešení Aktion.Next Cloud. „Nemuseli jsme nic instalovat a nastavení proběhlo velice rychle a bez problému. A když jsme se nedávno stěhovali, tak jsme zařízení vzali s sebou a na novém působišti jej bez problémů zapojili,“ dodává.

Cloudu se není třeba bát

Bezpečnost dat v cloudu je naprostou prioritou, proto firma EFG CZ vsadila na Microsoft Azure, jež jako zatím jediná cloudová platforma v České republice získala od regulačních úřadů Evropské unie potvrzení, že odpovídá vysokým evropským standardům na ochranu dat a zabezpečení soukromí. Přenos dat z jednotlivých terminálů a kontrolérů na servery Microsoft Azure je zabezpečen 256bit AES šifrovaným protokolem Aktion. Přístup klientů je zabezpečen protokolem HTTPS. „Z cloudového řešení mají stále někteří obavy, nicméně nabízí mnohem vyšší zabezpečení, než kterého by v rámci svých možností dosáhla řada malých a středních firem, kdyby měly systém instalovaný ve vlastní síti,“ říká Jan Zolák.

Možnosti konfigurace docházkových a přístupových systémů jsou prakticky neomezené. Ať už chtějí firmy využívat karty nebo různé jiné čipové metody, či třeba kontrolu prostřednictvím biometrických údajů, stačí jen vybrat patřičný modul, případně je různě kombinovat. Následně už se jen nastaví, jak se má systém chovat, jaké údaje má zpracovávat a uchovávat i v jaké podobě je předávat pro další zpracování.

Samotný systém splnil všechna naše očekávání. Díky evidenci docházky se nám také zvýšila pracovní morálka a produktivita. Jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj,“ uzavírá Ronnie Nilsson.

Výhody cloudového řešení

  • nepořizuje se SW, což znamená nižší pořizovací náklady

  • odpadá investice do vlastní IT infrastruktury a její údržby

  • snazší a rychlejší implementace aplikací

  • uživateli odpadá nutnost instalací nových verzí a aktualizací

  • přenesení nutnosti péče o data a provoz aplikací z uživatele na poskytovatele služby

  • uživatel získává pro svá data vyspělé archivační technologie, ochranu proti virům i cizím útokům

  • systém lze snadno doplňovat o další moduly

Obsah byl připraven ve spolupráci

Zaujal Vás tento článek? Objednejte si služby tohoto dodavatele na EduCity.cz a jako členové Klubu EduCity můžete získat něco navíc.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace