Na náladě záleží

Nálada hraje důležitou roli v osobním i pracovním životě člověka. Výsledky, kterých dosahujeme, totiž vycházejí z našeho chování, které je řízeno právě náladou.

- Uvědomte si stav své mysli. Použijte pocity jako na indikátory kvality svých myšlenek. Nedovolte, aby se pro vás nezdravé myšlenky staly tak normálními, že si jich již nebudete všímat.

- Lépe se o sebe starejte. Také fyzický stav hraje roli v tom, jak uvažujeme. Když jsme unavení a vysílení, snáze podléháme méně kvalitnímu uvažování a horší náladě.

- Uvědomte si, že s poklesem nálady klesá i spolehlivost vašich myšlenek. Je-li to možné, odložte proto důležitá rozhodnutí na dobu, kdy budete mít dobrou náladu. Pokud čekat nemůžete, chovejte se jako řidič, který jede po namrzlé silnici - buďte opatrní a nereagujte přehnaně.

- Udržujte si perspektivu prostřednictvím vděčnosti a smyslu pro humor.
Každý den si můžete zlepšovat náladu myšlenkami na něco, za co jste vděční. Humor a lehkost vám pak pomůže řešit složité situace lépe a rozvážněji.

- Buďte si vědomi svého vůdcovského stínu.
Se svou náladou byste měli pracovat již proto, že jejím prostřednictvím ovlivňujete celý váš tým. Stav mysli je největším stínem, který si každý den přinášíte do práce.

-kk-

Zdroj: Harvard Business Review - zpravodajský portál vydavatelství přední americké obchodní školy Harvard Business School
Zobrazit přehled článků ze zdroje Harvard Business Review