Slušné chování na pracovišti není přežitek

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Jestliže chceme dobře vycházet s kolegy na pracovišti, musíme dodržovat pravidla obecné slušnosti. Jedna britská personální agentura provedla průzkum chování, které ostatní kolegy nejvíce vytáčí. Výsledky byly zajímavé:
* Šest osob z deseti kolega po ránu ani nepozdraví.
* Osm lidí z deseti tvrdilo, že jejich kolegové nechávají při poradách zapnuté mobily.
* Třem ze čtyř dotazovaných vadí, když nikdo nedoplní papír či toner do kopírky.
* Tři dotazovaní z deseti si stěžovali na to, že ostatní nechávají nepořádek v podnikové kuchyňce.

Jak se tedy chovat k ostatním? Slušně, galantně a přirozeně. Samozřejmostí je pozdrav a poděkování, vhodný je občasný kompliment. Slušností je také dodržovat sliby a chodit všude včas. Co se týče vyjadřování, je třeba dávat pozor na slang a nespisovnou mluvu – když se přežene, může působit neprofesionálně. Vyhněte se ironii a sarkasmu. Veškerou konverzaci je třeba přizpůsobit místu, kde se právě nacházíme (v městské hromadné dopravě, v restauraci…).

Při poradách je třeba zkontrolovat, zda všechna potřebná zařízení fungují. Postranní konverzace („šeptání“) není vhodné, zapnutý mobilní telefon také působí rušivě. Nutná je také důkladná příprava. Moderní technologie nám také někdy mohou způsobit horké chvilky – e-maily by neměly být příliš osobní, měly by být stručné a vždy s vyplněnou řádkou „Předmět“. Při odesílání faxu je třeba dávat pozor na to, aby se neodesílaly důvěrné informace o klientech apod. Při telefonování se usmívejte a vyndejte z úst žvýkačku.

**Datum vydání:** IV/2002
Zdroj: Fabjob.com - americký server pro uchazeče o zaměstnání
Zobrazit přehled článků ze zdroje Fabjob.com
Štítky: Firemní kultura

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace