Studie: Matky pracují produktivněji než ostatní zaměstnanci

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Matky jsou v práci výrazně produktivnější než ženy i muži bez dětí. Největší produktivity dosahují během své kariéry matky dvou a více dětí. To je závěr rozsáhlé studie Federal Reserve Bank of St. Louis, na kterou upozornil web listu Washnigton Post. Tato pobočka americké centrální banky si dala za cíl zjistit, jaký vliv má rodičovství na produktivitu zaměstnanců na vysoce kvalifikovaných pozicích.

Studie s názvem Parenthood and Productivity of Highly Skilled Labor: Evidence from the Groves of Academe analyzovala vědecké práce zveřejněné více než 10 tisíci ekonomy obou pohlaví pracujícími na univerzitách v průběhu 30 let jejich kariéry. Vysokoškolské pracovníky v oboru ekonomie zvolila proto, že jejich práce vyžaduje vysokou úroveň vzdělání a odbornosti a zároveň se dá poměrně snadno kvantifikovat.

Více dětí, vyšší produktivita

V případě mužů s jedním dítětem se ukázalo, že jejich produktivita je srovnatelná s produktivitou jejich bezdětných kolegů. Muži se dvěma a více dětmi však již byli produktivnější než obě tyto skupiny. U žen byly výsledky ještě překvapivější. Během prvních pěti let kariéry dosahovaly matky výrazně vyšší produktivity než ženy bez dětí. V průběhu kariéry pak u matek docházelo k mírnému poklesu produktivity, který u matek s více dětmi odpovídal ztrátě přibližně čtyř let výzkumné práce. Přesto však v průměru za celou kariéru byly matky více dětí produktivnější než ženy s jedním dítětem, bezdětné ženy i všechny skupiny mužů.

Washnigton Post upozornil na to, že autoři analyzovali jen velmi úzkou skupinu žen s určitými výhodami na pracovním trhu. U žen s nízkými příjmy a kvalifikací by výsledky samozřejmě byly jiné. Je to však jistý signál pro ženy, že rodina nemusí být překážkou úspěšné kariéry. Velkou devizou matek (i otců) je vysoká organizovanost.

-kk-

Zdroj: washingtonpost.com - server amerického deníku The Washington Post
Zobrazit přehled článků ze zdroje washingtonpost.com

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace